Łukasz Kocewiak i jego wyprawa do Afganistanu

To kolejne spotkanie z cyklu Literackie Everesty
S.Poczobut-Odlanicki Miejska Biblioteka Publiczna Głogów

Łukasz Kocewiak, podróżnik i himalaista, będzie kolejnym gościem głogowskiej biblioteki w ramach cyklu „Literackie Everesty, spotkania z książką górską i podróżniczą”.

Łukasz Kocewiak odwiedzi Głogów 6 października. O godz. 11.00 w I Liceum Ogólnokształcącym spotka się z młodzieżą. Natomiast o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15 odbędzie się otwarte spotkanie dla wszystkich głogowian.

Tematem przewodnim obu spotkań będzie podróż Łukasza Kocewiaka do Afganistanu, którą opisał w książce „Afganistan. Góry, ludzie, wojna”. Himalaista opowie o samotnym wejściu na szczyt Afganistanu, o wyprawie śladami średniowiecznych kupców, mudżahedinów broniących dostępu do regionu przed talibami czy polskich alpinistów, którzy właśnie tu rozpoczynali epokę zimowej eksploracji gór najwyższych. Przedstawi także zmagania afgańskich alpinistek i historię pierwszej Afganki, która
stanęła na szczycie Noszaka.

Łukasz Kocewiak – podróżnik i himalaista. Autor nagrodzonej na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „Mediatravel” książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od ponad dziesięciu lat z pasja prowadzi bloga Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism o tematyce górskiej czy społeczno-kulturowej. Ceniony prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych. Doktor nauk ścisłych z zakresu energetyki odnawialnej. Autor lub współautor ponad stu publikacji naukowych. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje przy zrównoważonym wdrażaniu energetyki odnawialnej. Ciekawość świata i pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie w stronę coraz to ciekawszych przedsięwzięć. Zrealizował między innymi takie projekty, jak wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi, 16 000 pociągiem przez Azję, wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Literackie Everesty, spotkania z książką górską i podróżniczą” dofinansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Partnerstwo dla książki.