Koncert poezji poetki zamordowanej przez gestapo

Lena Piękniewska zaśpiewa wiersze Zuzanny Ginczanki na scenie głogowskiego teatru
Budynek Teatru w Głogowie nocą i z lotu ptaka, zdj. Studio Siwek

2 września w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbędzie się koncert Leny Piękniewskiej z utworami do wierszy Zuzanny Ginczanki. Jej występ poprzedzi Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Początek o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.

Głogowskiemu Narodowemu Czytaniu towarzyszyć będzie muzyczna niespodzianka – koncert „Nie upilnuje mnie nikt”, na który składa się kilkanaście utworów muzycznych do wierszy Zuzanny Ginczanki, jednej z najbardziej utalentowanych polskich poetek, zamordowanej przez gestapo w obozie w Płaszowie w 1944 r. W swojej poezji w sposób bezkompromisowy przekazywała doświadczenie bycia Żydówką i kobietą, głosiła pochwałę życia, w zabawny sposób droczyła się z miłością i stratą. Wiersze Zuzanny Ginczanki zaśpiewa wokalistka jazzowa Lena Piękniewska, na scenie towarzyszyć jej będą: Jacek Kita i Łukasz Czekała.

Lena Piękniewska – wokalistka jazzowa Poza działalnością sceniczną prowadzi warsztaty muzyczne Cienie Przodków oraz Pieśń, która leczy Pokolenia. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mając 14 lat, została wokalistką kabaretu Piwnica pod Baranami w Krakowie. W 2005 zdobyła trzecią nagrodę na 41. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a rok później zajęła pierwsze miejsce na XXX Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie oraz wygrała konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej na festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej.  W 2007 została laureatką stypendium twórczego im. Marka Grechuty, zaś w 2008 – stypendium Artystycznego Miasta Poznania za osiągnięcia w dziedzinie piosenki. W tym samym roku wspierała jazzową wokalistkę Stacey Kent w jej ogólnopolskiej trasie koncertowej.

17 maja 2010 wydała debiutancki album studyjny pt. Wyspa. W tym samym roku wyjechała do Berlina, gdzie wzięła udział w warsztatach duchowych prowadzonych przez holenderskiego Żyda Daana van Kampenhouta. Spotkania zainspirowały ją do napisania materiału Kołysanki na wieczny sen, składającego się z czternastu utworów śpiewanych w języku hebrajskim. Premierowy koncert odbył się podczas Tzadik Festival w Poznaniu, a na początku października 2012 wydała album studyjny o tym samym tytule, który nagrała z kwartetem jazzowym Soundcheck. Również w 2012 została aktorką zespołu teatralno-kabaretowego „Pożar w Burdelu”. W sierpniu 2014 zagrała materiał z płyty pt. Kołysanki na wieczny sen podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.

W czerwcu 2015 wystąpiła z piosenką Kaliny Jędrusik „Nie pamiętam…” podczas koncertu Scenki i obscenki, czyli Jeremiego Przybory piosenki! z okazji setnej rocznicy urodzin Jeremiego Przybory, odbywającym się w ramach 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

We wrześniu 2019 Polskie Radio wydało album koncertowy pt. Coś przyjdzie: miłość lub wojna, będący zapisem audiowizualnym projektu Piękniewskiej, na który składają się utwory muzyczne do wierszy Zuzanny Ginczanki oraz tzw. Młodych Poetów z Getta, tj. Abramka Koplowicza, Abrama Cytryna i Janki Hescheles. Od sierpnia 2020 pracuje nad recitalem Zamiast różowego listy, zawierającego wiersze Zuzanny Ginczanki.

Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie