Milion więcej za prąd?

Prezydent: musimy dołożyć do rachunków za oświetlenie ulic
oświetlenie uliczne nocą w Głogowie, M.Siwek

Podwyżki prądu, tak jak naszych domowych budżetów, dotyczą także budżetu miasta. Obecnie by opłacić rachunki tylko za oświetlenie uliczne (bez budynków przedszkoli, żłobków, szkół, budynków kultury itp.) prezydent będzie wnioskował do radnych o dodatkowe pieniądze na ten cel. Dziś potrzeba o 378.000 zł więcej na opłaty za energię elektryczną na oświetlenie ulic miasta. I to nie koniec.

oświetlenie uliczne nocą w Głogowie, M.Siwek

W ramach grupy zakupowej gmin Zagłębia Miedziowego wyłoniono dostawcę, który zaoferował stawkę 0,5961 zł brutto /1 kWh , co daje wzrost o 87% w stosunku do roku poprzedniego, gdzie stawka wynosiła 0,3181 zł brutto/1 kWh.

W 2021 r. koszty oświetlenia ulic w Głogowie to 1.142.770,02 zł. Przy założeniu wzrostu cen o 87% należałoby zabezpieczyć w 2022 r. środki w wysokości 2.136.979,93 zł.

Oświetlenie ulic w 2021 rokuOświetlenie ulic w 2022 roku
Ok. 1.142.000 złotych Ok. 2.136.000 złotych

Czyli koszty oświetlenia ulic to milion złotych więcej niż w 2021 roku! I mówimy tu tylko o oświetleniu ulicznym. Warto jednak przypomnieć, że przeprowadziliśmy ogromne zadanie pn.: „Modernizacja oświetlenia ulicznego i drogowego w mieście Głogów”, w ramach którego wymieniliśmy oprawy sodowe na energooszczędne ledowe i to dało nam oszczędności. Dodatkowo, dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania, możemy dziś regulować natężenie lamp ledowych, tak by było i bezpiecznie na ulicach, i oszczędnie  – mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.  

nowe lampy na os. Paulinów w Głogowie

Wymieniono oprawy na energooszczędne na:
– osiedlu Paulinów oraz ul. Akacjowej, ul. Legnickiej, ul. Piłsudskiego, ul. Ogrodowej, ul. Andersa, ul. Skalskiego, ul. Maczka, ul. Urbanowicza – 242 szt.,
– Starym Mieście oraz ul. Wybickiego, ul. Dobrej, ul. Cichej, ul. Małej, ul. Spokojnej, ul. Grodzisko, ul. H. Głogowskiego – 399 szt.

TAURON Dystrybucja S.A. wymienił na terenie Głogowa oprawy m.in. przy przejściach dla pieszych jak i w ciągu drogi ul. Brama Brzostowska oraz Kamienna Droga (116 szt).

nowe lampy na os. Paulinów w Głogowie

Łączny efekt tych działań, przyczynił się do redukcji zużycia energii elektrycznej na oświetleniu ulicznym o ok. 40%, co pozwoli miastu na obniżenie kosztów o kwotę ok. 200.000 zł. Wzrost cen za prąd jest jednak tak duży, że na najbliższej sesji zwrócę się do radnych o dołożenie pieniędzy by opłacić rachunki za oświetlenie uliczne. To najprawdopodobniej także nie wystarczy i pod koniec roku będę musiał zwrócić się do nich ponownie. Wchodzimy w okres jesienno – zimowy czyli lampy na ulicach muszą się świecić dłużej, a co za tym idzie zużycie prądu będzie większe – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

wymiana oświetlenia na Starym Mieście w Głogowie

Sytuacja dotyczyć będzie także budynków użyteczności publicznej.


Zdjęcia: Archiwum DGL NEWS