Miejska biblioteka zaprasza na spotkanie z podróżnikiem

Bartosz Malinowski opowie o kulisach swojej wyprawy Wielkim Szlakiem Himalajskim, przygotowaniach, największych trudnościach i determinacji
MBP_wielki-szlak-himalajski zajawka

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na spotkanie z Bartoszem Malinowskim, podróżnikiem i przewodnikiem górskim, który wraz żoną, w 2016 r.  przemierzył Wielki Szlak Himalajski. Bartosz Malinowski opowie o tej fascynującej wyprawie 24 maja o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wielki Szlak Himalajski oficjalnie został otwarty w 2011 roku w ramach obchodów Światowego Roku Turystyki. Nikt wcześniej nie przemierzył go w całości samotnie bez wsparcia tragarzy czy przewodników. Wyzwanie podęli Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan po półtorarocznych przygotowaniach. Zaczęli w północno-wschodniej części Himalajów nepalskich, czyli pod Kanczendzongą i dalej kierowali się na zachód przez Makalu, Khumbu, Rolwaling, Manaslu, Annapurnę, Dolpo, Rarę i Humlę. Była to wtedy wyprawa w dużym stopniu terra incognita. Mapy były nieprecyzyjne, nawigacja trudna i niebezpieczna, żadnych znaczków na drzewach czy tabliczek wskazujących drogę, bez gps, który w Himalajach może być zawodny, z tropikalnym i zimowym sprzętem przez wyruszyli samotnie w drogę przez 54 przełęcze leżące powyżej 5000 m n.p.m.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Literackie Everesty, spotkania z książką górską i podróżniczą” dofinansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Partnerstwo dla książki.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie.