Wyłoniono najlepszych znawców głogowskich dziejów

W konkursie uczestniczyli uczniowie z ośmiu szkół podstawowych
konkurs-historyczny-Glogow-przez-wieki.-Klub-batalionowy-w-Glogowie.-10.05.2022r-

10 maja br. odbył się IX Powiatowy Konkurs Historyczny ,,Głogów przez wieki” . Od początku organizowany on jest wspólnie przez Szkołę Podstawową nr 12 w Głogowie i Klub Batalionowy. Honorowy patronat nad rywalizacją młodych historyków pełnili Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz i Dowódca 4 Batalionu Inżynieryjnego ppłk Wojciech Meketiuk. Celem konkursu było rozpowszechnienie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat historii naszego miasta.

W rywalizacji o miano najlepszych znawców głogowskich dziejów uczestniczyli uczniowie klas VII-VIII z ośmiu szkół. Każdą placówkę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczniowie mieli do wykonania sześć zadań. Musieli udowodnić, że znają legendy głogowskie, potrafią nazwać i wskazać zabytki, i to nie tylko współczesne, ale również takie, które pamiętamy jedynie ze starych zdjęć. Wszystkie zadania okazały się prawdziwym wyzwaniem, ale pokazały również, jak dużą wiedzę posiadają głogowscy uczniowie.

Po zsumowaniu punktów za wszystkie konkurencje okazało się, że zwycięzcą została drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową nr 14 w składzie: Patrycja Trefoń, Oliwia Paterek i Mateusz Więcek.. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7, trzecie Szkoła Podstawowa nr 12, a czwarte Szkoła Podstawowa nr 2.

W ramach tego przedsięwzięcia, dla uczniów klas młodszych, przeprowadzono konkurs ,,Zabytki na wieszaku”. Uczestnicy mieli za zadanie wcześniej przygotować pracę, do której należało wykorzystać wieszak na ubrania, kolorowe kartki, pisaki i kredki. W tej rywalizacji wzięło udział 38. uczniów z sześciu szkół. Powstały naprawdę piękne prace, dokumentujące dzieje nasze miasta, a jury miało nie lada problem, żeby wyłonić zwycięzców. Ostatecznie nagrodzono dziesięciu autorów. I miejsce zajął Maciej Pałatyński (SP 2), II równorzędne Nadia Florczak (SP 2) i Krzysztof Leszczyński (SP 14), III miejsce Zuzanna Gołąbek (SP 12) i Jakub Przybylski (SP 9), a kolejne nagrody przypadły: czwarta Aleksandrze Siwek (SP 13), piąta Emilii Więcek (SP 14), szósta Jagodzie Stachowiak (SP 14), siódma Zuzannie Kumor (SP Serby), a ósma Kacprowi Kazimierczakowi (SP Serby).

Nagrody i dyplomy dla uczestników oraz laureatów wręczyli wspólnie wicedyrektor SP nt 12 Sylwia Dudkowiak oraz zastępcę dowódcy 4 binż. mjr Bartłomiej Pędzik.

W przygotowanie i przeprowadzenie przedsięwzięcia szczególnie zaangażowały się nauczycielki SP nr 12 Małgorzata Olejnik i Katarzyna Kruk-Adamska, Małgorzata Grouz z Klubu Batalionowegoi ppłk rez. Ireneusz Dominiak, znany popularyzator historii miasta.

Tekst i zdjęcia nadesłane przez Stefana Górawskiego.