Odnalezione popiersie Schillera już odrestaurowane

Można je zobaczyć w Centrum Informacji Turystycznej
Popiersie Schillera po renowacji Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie. 11.05.2022r

Popiersie Schillera, autora „Ody do Radości”, zostało postawione w maju 1905 roku w parku na przeciwko tzw. „Stoczniowca”, w okolicach obecnego Ronda Dmowskiego. Jednak zostało ono zniszczone w czasie działań wojennych. Po informacjach o możliwych fragmentach pomnika zakopanych w ziemi, członkowie Stowarzyszenia Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic podjęli poszukiwania popiersia.

Po trzech dniach poszukiwań, w miejscu gdzie wcześniej stał pomnik, poszukiwacze GROT-u natrafili na fragmenty białego marmuru.

Okryliśmy bardzo dobrze zachowany pomnik z częściowymi zniszczeniami górnej, prawej części twarzy.

opowiada Dominik Jeton, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie i członek Stowarzyszenia „GROT”.

Pomnik został zabezpieczony i w ramach pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego, został oddany do renowacji.

Kilka dni temu popiersie wróciło do Głogowa. Odrestaurowania popiersia podjął się Łukasz Uroczyński z firmy RESTONA z Legnicy.

Popiersie zostanie usadowione na cokołach, które także będą odtworzone.

Gdzie stanie pomnik, tego jeszcze nie wiadomo. Trwają rozmowy dotyczące wyboru najlepszego miejsca dla odnalezionego popiersia. Propozycji jest wiele:

Najbardziej słuszna koncepcja, za którą będzie optował konserwator zabytków to pierwotne miejsce postawienia pomnika. Są jeszcze inne opcje np. teren w pobliżu Zamku, obok pomnika Józefa Wybickiego, w Fosie Miejskiej, w okolicach Kolegiaty czy obok Centrum Informacji Turystycznej

wymienia Dominik Jeton.

Popiersie obecnie znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie, gdzie można dokładnie, z detalami zobaczyć efekty pracy renowacyjnej.