Przejadą 6500 km na rowerach

Głogowianie w Rajdzie dla Klimatu 2022
Marzanna gandecka i Bogdan Kaleta

Marzanna Gandecka i Bogdan Kaleta będą reprezentować Głogów w Rajdzie dla Klimatu. Przed nimi 6 i pół tysiąca kilometrów. Startują 4 czerwca z Wrocławia.

– Chcemy propagować podróżowanie rowerem, do alternatywa dla zanieczyszczających środowisko aut. Chcemy zachęcać do aktywnego trybu życia. Zanieczyszczenie środowiska można jeszcze zatrzymać. Rajd dla klimatu właśnie to wszystko propaguje. To dosyć trudna trasa rowerowa, wymagająca. Kończymy u Świętego Mikołaja – mówi Bogdan Kaleta uczestnik radu.

W dziewięcioosobowym teamie będzie aż dwoje głogowian.

– Chcemy promować nasze miasto, które ma ogromny potencjał. Jedziemy z misją proekologiczną, ale także po to by pokazać innym mieszkańcom, że można osiągnąć taki cel. Zachęcamy też do wsparcia nas w realizacji tego celu. Będziemy się intensywnie przygotowywać technicznie, ale też logistycznie. Musimy się mądrze zapakować, bo pogoda na trasie będzie zmienna. Przydadzą się nam wszelkie rady i wsparcie. Jesteśmy uczestnikami, ale też amatorami – mówi Marzanna Gandecka uczestniczka Rajdu dla Ziemi z Głogowa.

8 czerwca wsiądą na prom w Hirtshals i po dopłynięciu do Langesund rozpoczną część
Norweską Rajdu wiodącą do najdalej wysuniętej na północ części Europy – przylądka Nordkapp i dalej do granicy z Rosją. 18 czerwca w Tromso odbędzie się niezwykle prestiżowy MIDNIGHT SUN MARATHON, którego będą uczestnikami. Wkrótce po tym – 20 czerwca 2022 – dotrą na przylądek Nordkapp. 22 czerwca Rajd opuści Norwegię. Wjedzie do Finlandii i zatrzyma się w lapońskiej wiosce Inari. Dzień później dotrze do Mety Rajdu – tuż za kołem podbiegunowym, nieopodal wioski Św. Mikołaja w stolicy Laponii – Rovaniemi.

Celem Rajdu jest promowanie postaw proekologicznych poprzez:
– Zwrócenie uwagi na katastrofalne w skutkach ocieplenie klimatu spowodowane działalnością człowieka, a szczególnie korzystania z paliw kopalnych, których spalanie jest jednocześnie jedną z przyczyn trującego smogu, zalegającymi nad polskimi miastami.
– Zwrócenie uwagi na globalny problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem, który zagraża zdrowiu ludzi i przyczynia się do śmierci każdego roku milionów istnień m.in. morskich ptaków, ssaków, ryb.
– Popularyzacja roweru, jako doskonałego środka transportu nie emitującego spalin i hałasu a jednocześnie sprzyjającemu codziennej aktywności fizycznej, która jest najlepszym sposobem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.


Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska