Miasto uczci 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego

2022 ogłoszony został rokiem Józefa Wybickiego
Józef Wybicki

W najbliższy czwartek, 10 marca roku odbędą się uroczystości miejskie pod patronatem Honorowym Prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza z okazji 200. rocznicy śmierci Józefa Wybickiego.

O godzinie 16.00 pod pomnikiem Józefa Wybickiego na Starym Mieście odbędą się uroczystości patriotyczne. Następnie o godzinie 17.00 uroczystości przeniosą się do Teatru im. Andreasa Gryphiusa, gdzie wygłoszone będą dwa referaty.

Referat historyczny „Józef Wybicki i jego związki z Głogowem” wygłosi Karol Seidel, historyk z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie. –

Referat multimedialny „Mazurek Dąbrowskiego – muzyczne narodziny hymnu” wygłosi prof. dr hab. Maciej Gołąb, wybitny polski muzykolog, profesor nauk humanistycznych, wieloletni kierownik katedry i dyrektor Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w historii, teorii i estetyce muzyki XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem metodologii badań muzykologicznych. Ostatnio zakończone badania naukowe dotyczyły muzycznych narodzin hymnu Mazurka Dąbrowskiego, której tajemnicę poznamy w trakcie wykładu.

Na zakończenie usłyszymy hymn „Mazurek Dąbrowskiego” w wykonaniu Chóru „Beati Cantores” pod batutą Barbary Walendzik.

Źródło: Towarzystwo Ziemi Głogowskiej