Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Według WHO, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw
Pogadanka-o-depresji-z-seniorami-w-Domu-Dziennego-Pobytu-Cicha-Przystan-w-Glogowie-6

Dziś, 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. W Polce mówimy o 1 mln osób w wieku produkcyjnym. Zaburzenia nastroju wśród zgłaszanych w 2020 r. dolegliwości stanowiły łącznie 3,5%, (w tym aż 3% stanowiła depresja), czyli mogą one dotyczyć blisko 1 miliona Polaków w wieku produkcyjnym.

Od poniedziałku trwa III Tydzień Walki z Depresją organizowany przez Centrum Informacji Rodziny im. Jana Pawła II  w Lubinie oraz Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” wraz z partnerem KGHM Polska Miedź S.A.

W tym czasie można bezpłatnie skorzystać z konsultacji, wykładów, wywiadów oraz wysłuchać rozmów ze specjalistami zdrowia psychicznego, z przedstawicielami samorządów i jednostek publicznych, z osobami dzielącymi się swoim własnym doświadczeniem w obszarze utraty zdrowia emocjonalnego. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Temat depresji jest w tym tygodniu tematem przewodnim w Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań”. Pensjonariusze mają trzy spotkania z terapeutką:

Rozmawiamy o depresji, o tym jak ją rozpoznać i jak w porę zapobiegać. Symptomy depresji, takie jak spowolnienie, izolacja, brak energii i utrata życiowej radości często uznawane są za objawy związane z wiekiem. Dlatego niestety często są bagatelizowane przez najbliższych

Joanna Pawłowska, starszy terapeuta zajęciowy w Domu Dziennego Pobytu w Głogowie.

Tematem dzisiejszego spotkania było „Depresja, a demencja”. Kolejne spotkanie zaplanowano na piątek, na którym seniorzy dowiedzą się m.in. jak leczyć tę chorobą.

Z seniorami z DDP regularnie spotyka się psycholog z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.