Kontynuacja szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego

Młode głogowianki będą szczepione szczepionką o najszerszym spektrum działania
szczepienie (fot. pixabay)

„Program szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Miejskiej Głogów na lata 2022-2024″ jest kontynuacją programu realizowanego przez Gminę w latach 2016-2020.

Program skierowany jest do dziewczynek w wieku 12 lat, które są mieszkankami Gminy Miejskiej Głogów.

Aktualnie dostępne są w Polsce trzy preparaty dopuszczone do stosowania:

szczepionka 2-walentna, która znajduje się w wykazie leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia z 50% dofinansowaniem od 1 listopada 2021r.,

szczepionka 4-walentna oraz szczepionka 9-walentna.

Gmina Miejska Głogów pokryje koszty szczepienia szczepionką 9-walentną posiadającą najszersze spektrum działania. Z programu w roku 2022 będzie mogło skorzystać 225 dziewcząt.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni będą głosować nad przyjęciem uchwały. Po jej uchwaleniu zostanie ogłoszony konkurs, który umożliwi wybór realizatora usługi. Wtedy dopiero będzie można mówić o terminach. Szczepionka jest dwu dawkowa, a między pierwszą, a drugą dawką musi być 6-miesięcy przerwy.

W głogowskich szkołach przeprowadzone będą przeprowadzone prelekcje na temat profilaktyki i działania szczepionki.

Szczepionka najnowszej generacji, posiadająca najszersze spektrum działania, dedykowana jest dla dziewczynek w wieku 12 lat. Należy tu podkreślić, że program jest całkowicie bezpłatny.

mówi Wojciech Borecki, zastępca prezydenta Głogowa

Szczepienia mają zapobiegać zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus ten może wywołać raka szyjki macicy – który jest drugim, co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet.