Specjalistyczny dron sprawdzi skład dymu z komina

Prezydent Głogowa: strażacy z OSP JRS pomogą miastu
Dym z komina

Na najbliższej sesji radni miejscy będą pracować nad wnioskiem prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza dot. zakupu drona dla Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego. Dron będzie specjalistyczny, wyposażony w kamerę RGB + termowizyjną oraz urządzenia pomiarowe. Będzie wykorzystywany i do działań ratowniczych i do działań pomiarowych.

– Dron analizuje skład dymu z komina natychmiast. Na tej podstawie będzie można lokalizować domy, w których palą w piecach niedozwolone rzeczy szkodząc środowisku i nam wszystkim – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Specjalistyczny dron wyposażony będzie w specjalistyczne czujniki, które mierzą stężenie głównych, wybranych parametrów niskiej emisji: pyłów zawieszonych, dwutlenku węgla, tlenku węgla i innych. Urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, bada jej skład, a obecność szkodliwych gazów i pyłów jest natychmiast analizowana. Dron będzie wykorzystywany m.in. do lokalizacji tzw. „kopciuchów” (pod kątem spalania odpadów). Koszt zakupu drona to 150 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że mamy w Głogowie programy, z których można uzyskać dofinansowanie do wymiany kopciuchów na ekologiczne piece.


Zdjęcie: Pixabay, FB OSP JRS