Policja publikuje rozmowę z oszustem

Filmik został opublikowany ku przestrodze
na zdjęciu kobieta trzyma w ręce telefon komórkowy

Lubińska policja opublikowała nagraną rozmowę z fałszywym pracownikiem banku, który dodzwonił się do jednego z funkcjonariuszy policji.

Mężczyzna przedstawił się jako pracownik banku, który udawał zaniepokojonego wykrytą przez bank podejrzaną transakcją na koncie swojej, jak miał nadzieję, ofiary. Podał nawet dane osoby, która logowała się na koncie pokrzywdzonego (oczywiście zmyślone). Jednak człowiekiem, który naprawdę chciał okraść rozmówcę, była osoba po drugiej stronie słuchawki, podająca się za pracownika banku z działu bezpieczeństwa.

informuje asp. szt. Sylwia Serafin z KPP w Lubinie.

Oszust podaje rozmówcy instrukcję pobrania oprogramowania, które rzekomo ma oczyścić z wirusów jego zainfekowany komputer.

Policjanci przypominają, że jeżeli zainstalujemy taką aplikację, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Otrzymuje on także pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Kradzione są dostępne tam środki finansowe, mogą również z naszego konta zostać zaciągnięte kredyty.
 
Co możemy zrobić aby uchronić się przed tego typu procederem?

W podobnej sytuacji natychmiast rozłączmy się i osobiście skontaktujmy się ze swoim bankiem. Po pobraniu aplikacji czy oprogramowania oszust przejmuje zdalnie kontrole nad naszym smartfonem, komputerem. Wówczas zalogowanie się do naszego konta bankowego nie sprawia mu już żadnego kłopotu. Poza kradzieżą wszystkich naszych oszczędności, złodziej może ponadto zaciągać kredyty w naszym imieniu.

ostrzega Sylwia Serafin.

Policjanci ostrzegają, aby nie pobierać na swój telefon bądź komputer żadnych aplikacji czy programów na czyjeś polecenie. Nie należy otwierać także żadnych nieznanych linków otrzymanych w wiadomościach.

Źródło: KPP w Lubinie