Odszedł wielki głogowski artysta

Telemach Pilitsidis nie żyje
Telemach Pilitsidis

Wczoraj (7.02.2022 roku) zmarł Telemach Pilitsidis, uznany w kraju i na świecie, jeden z największych głogowskich artystów.

Telemach Pilitsidis był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Dyplom Wydziału Malarstwa uzyskał w 1967 r. w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Zajmował się malarstwem, grafiką i rysunkiem. W swoim artystycznym życiu stworzył ponad 3000 prac!

Wydał także tomiki wierszy: „Ukrzyżowanie według Telemacha”, „Powrót do Itaki” czy „Aliki” oraz powieść autobiograficzną „Bezsenne Oko”. Był niezwykle aktywny twórczo, na swoim koncie miał dziesiątki wystaw krajowych i zagranicznych.

Prace Telemacha Pilitsidisa znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Wielu głogowian może pochwalić się faktem posiadania jego obrazów. Nasz uznany artysta pracował także jako wykładowca malarstwa i rysunku w szkołach plastycznych. Był również animatorem wielu przedsięwzięć związanych z działalnością głogowskiego środowiska artystycznego.

Za wkład w rozwój kultury i upowszechnianie sztuki został nagrodzony najwyższymi honorami. Dwukrotnie tytułem Zasłużony dla Miasta Głogowa, Zasłużony dla Województwa Legnickiego, Złotą Odznaką Zasłużony dla Polskiej Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W 2012 roku Telemach Pilitsidis otrzymał tytuł  Honorowy Obywatel Miasta Głogowa. W 2021 roku prezydent Głogowa zawnioskował u Ministra Kultury
o tytuł „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

– To bardzo smutna wiadomość, składam rodzinie, przyjaciołom i najbliższym szczere kondolencje. Głogów stracił wielkiego artystę, który bardzo kochał to miasto. Będzie nam go wszystkim bardzo brakowało – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.


Zdjęcia: Piotr Gajek