Seniorzy w Domu Dziennego Pobytu będą mieli windę

Ze względu na specyfikę tego miejsca, winda jest tam bardzo potrzebna
Podopieczni Domu Dziennego Pobytu Cicha Przystań w Głogowie podczas zakończenia Senioralii Październikowych

„Windą bliżej” – dostosowanie Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez dofinansowanie zakupu i montaż dźwigu osobowego platformowego – to pełna nazwa projektu pod którym zgłoszono ten pomysł do Budżetu Obywatelskiego.

Budynek przy ul. Słowiańskiej 28 powstał w 1938 roku, a od blisko 40 lat kamienica jest siedzibą Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” do którego codziennie przychodzi kilkuset seniorów:

Seniorzy, którzy do nas przychodzą to są ludzie 70 plus. W tej chwili nawet wchodząc na parter muszą pokonać kilka schodów. Na parterze mieści się stołówka i szatnia ale zajęcia, rehabilitacje odbywają się na pierwszym piętrze i żeby tam wejść wiele osób ma już problem.

mówi Karina Taudul, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie.

Montaż windy jest także wymogiem wynikającym z przepisów ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Obecnie w placówce trwają remonty i przygotowania, które umożliwią zamontowanie windy, m.in. przebudowywana jest klatka schodowa, montowane są klaty przeciwdymne oraz trwają prace mające na celu dostosowanie budynku do wymogów przeciwpożarowych.

Jak przyznaje Agnieszka Dyk, kierownik Domu Dziennego Pobytu mobilizacja w czasie głosowania była ogromna:

W tym czasie organizowałam nawet dwa spotkania tygodniowo z seniorami, gdzie mobilizowaliśmy ich do zbierania głosów wśród sąsiadów, znajomych i rodziny. I to działało! Nasi podopieczni przynosili kilkanaście podpisanych wniosków, które my później wrzucaliśmy do urny w bibliotece. Duża mobilizacja była także wśród pracowników – zbieraliśmy głosy poprzez swoje kontakty, media społecznościowe oraz znajomych.

Będzie to drugi projekt zrealizowany w Domu Dziennego Pobytu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy to budowa „siłowni pod chmurką” na terenie ośrodka.

Zadanie będzie kosztowało kilkaset tysięcy złotych. Dokładny koszt będzie znany dopiero po wykonaniu projektu.