Jeden Gryphius – kolejna moneta okolicznościowa

Jeden Gryphius” został wybity przy okazji 2. rocznicy funkcjonowania Teatru im. Andreasa Gryphiusa
na zdjęciu widoczna moneta jeden gryphius moneta okolicznościowa wybita z okazji dwóch lat funkcjonowania głogowskiego teatru

Po ubiegłorocznym sukcesie monety okolicznościowej „Jeden Grosz Kolegiacki”, wybitej przy okazji 900-lecia powołania Kapituły Kolegiackiej w Głogowie, udało się zrealizować kolejny numizmat. Tym razem wydany z okazji dwóch lat działalności głogowskiego teatru:

Moneta o średnicy 28 mm została wybita z polskiej miedzi w nakładzie 1000 sztuk. Na jej awersie znajduje się dzisiejszy widok głogowskiego teatru z uwypuklonym portalem głównym, otoczony napisem: „Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie”.

opowiada Dariusz Czaja, głogowski historyk i członek TZG.

Rewers zawiera cyfrę „Jeden” połączoną z wizerunkiem patrona budynku – Andreasa Gryphiusa. Moneta znajduje się w ochronnym kapslu, wpięta w okolicznościową książeczkę, jest cegiełką na głogowską kolegiatę. Zbiórkę prowadzi oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie.

Monety będą rozprowadzane po niedzielnych Mszach Świętych przy kolegiacie oraz – w zależności od obecnej sytuacji pandemicznej – również w innych punktach Głogowa.

dodaje Dariusz Czaja.

Monety będą rozprowadzane w Kolegiacie już od najbliższej niedzieli.