Spotkanie autorskie z prof. Nicieją

Tym razem spotkanie odbędzie się na żywo w głogowskim teatrze
dni otwarte funduszy europejskich w głogowskim teatrze, wizyty mieszkańców w teatrze

Głogowska Edukacja Kresowa zaprasza na spotkanie z historykiem profesorem Stanisławem Nicieją w ramach Głogowskiego Wieczoru Kresowego. Spotkanie odbędzie się w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa 9 listopada o godzinie 18.00. Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki.

Już o 16.30 nastąpi otwarcie wystawy i odbędzie się dyskusja. Współpraca Fundacja Pogoń Lwów. Wstęp wolny!

Prof. Stanisław Nicieja opublikował ponad 30 książek, ok. 1000 artykułów naukowych, publicystycznych i popularyzujących historię, recenzji oraz kilkadziesiąt biogramów i artykułów biograficznych.

Zasłużony Obywatel Miasta Opola, Honorowy Obywatel Miasta Strzegomia, kawaler „Glorii Artis” – nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Pro Memoria” – nagroda główna Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za książkę „Lwów. Ogród snu i pamięci”, 2015 wyróżnienie Nagrody Klio za książkę „Kresowa Atlantyda”.

W XVII tomie „Kresowej Atlantydy” autor koncentruję swą uwagę na twierdzach kresowych, które broniły granic Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed inwazją Turków i Tatarów. Potężne mury tych fortec oraz obecność stacjonujących tam załóg wojskowych dawały okolicznej ludności poczucie bezpieczeństwa w czasach jakże częstych inwazji i wojen. I choć od wielu pokoleń te twierdze są poza granicami państwa polskiego, to weszły do polskiej legendy narodowej oraz literatury pięknej, a ich nazwy: Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Jazłowiec i Trembowla są ciągle obecne w polskim dyskursie historycznym i myśleniu o przeszłości narodu. Tom ten jak zawsze jest bogato ilustrowany, a w tekście czytelnik znajdzie ponad 1000 postaci.

W roku bieżącym nagrodzony nagrodą czytelników Portrety 2020 za XV tom Kresowej Atlantydy „WILNO” w konkursie organizowanym przez miesięcznik „Kraków”.

źródło: Głogowska Edukacja Kresowa