Bezpłatne konsultacje z psychodietetykiem

Od otyłości do depresji jeden krok
na zdjęciu plakat promujący bezpłatne konsultacje psychologiczne

Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” zaprasza na bezpłatne konsultacje z psychodietetykiem Edytą Szymanik, w każdy wtorek od 16.00 do 18.00, w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Poczdamskiej 1 w Głogowie z . Wizytę należy wcześniej umówić telefonicznie 605 525 108. Z konsultacji będzie można korzystać od początku października do końca grudnia 2021.

Pani Edyta wiele lat temu uporała się z własną otyłością i od podszewki zna temat, dlatego cieszy się ogromnym zaufaniem wśród swoich pacjentów.
Z uwagą słucha i pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Edyta Szymanik:

Otyłość i depresja stanowią ważny problem zdrowia publicznego zarówno
z powodu stałego wzrostu jej występowania, jak i kosztów leczenia jej powikłań. Nieprawidłowa masa ciała ale również występowanie chorób o podłożu psychicznym mogą prowadzić do wzrostu śmiertelności. W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na psychologiczne skutki otyłości, takie jak obniżona samoocena, brak akceptacji własnego wyglądu i izolacja
społeczna. Z jednej strony te psychologiczne problemy mogą być przyczyną zwiększonego poziomu stresu, obniżenia nastroju
i wystąpienia depresji.

Z drugiej strony przewlekły stres, obniżenie nastroju i występowanie depresji oraz związane z nimi zmiany zachowań żywieniowych, takie jak pocieszanie się jedzeniem i kompulsywne jedzenie, mogą być przyczyną rozwoju otyłości. Należy podkreślić, że niezależnie od tego, która z tych chorób jest przyczyną, a która skutkiem, ich współwystępowanie może prowadzić do wzrostu śmiertelności, ponieważ zarówno otyłość, jak i depresja stanowią niezależne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, udaru, cukrzycy typu II, chorób układu kostnego, immunologicznego i hormonalnego, co może prowadzić do obniżenia długości i jakości życia.
W dzisiejszym świecie coraz większym problemem staje się nadwaga i otyłość, z roku na rok wzrasta również częstość występowania depresji. Zarówno otyłość jak
i depresję zalicza się do współczesnych chorób cywilizacyjnych.

Otyłość w krajach rozwiniętych wynika z czynników kulturowych
i środowiskowych powodujących wybór produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe i wysoko przetworzone produkty oraz cukry. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że dieta może wpływać na nastrój i zachowanie zarówno bezpośrednio poprzez wpływ na układ nerwowy, jak i na metabolizm, funkcje endokrynne i immunologiczne.

W wielu badaniach wykazano, że zaburzenia metaboliczne wynikające
z otyłości trzewnej mogą być odpowiedzialne także za częstsze występowanie zaburzeń depresyjnych u osób otyłych. Większa ilość dysfunkcyjnej tkanki tłuszczowej wiąże się z poważnymi zaburzeniami metabolicznymi bezpośrednio lub pośrednio wpływającymi na procesy kontroli emocji i nastroju. To stanowi już pierwszy krok do depresji.”

Z Edytą Szymanik będzie można spotkać się również na warsztatach, o których będziemy informować na bieżąco.