Co to jest krioterapia?

Najprościej mówiąc krioterapia to działanie zimnem na organizm.
kriokomora Chrobry Głogów S.A.

Krioterapia jest dzisiaj kojarzona głównie z kriokomorą. Jednak jest na różne sposoby stosowana od wieków. Czy jako kąpiel w lodowatej wodzie, czy okłady z lodu.

Krioterapia ogólnoustrojowa w formie w jakiej ją obecnie znamy pochodzi
z Japonii. W latach 70. XX wieku dr Toshima Yamaguchi odkrył, że szybkie zmrożenie skóry daje natychmiastowy efekt w organizmie. Udowodnił on, że szybkie i krótkie obniżenie temperatury na powierzchni skóry w kriokomorze daje lepsze efekty w porównaniu do innych metod schładzania ciała. Po tym odkryciu nastąpił istny boom na krioterapię.

Zaczęli z niej korzystać sportowcy, którzy zaczęli drastycznie polepszać swoje wyniki. Przypadła także do gustu gwiazdom filmu i muzyki, które szukały długowieczności bez bólu i stresu.

Co sprawiło, że krioterapia stała się tak popularna?

  • działanie przeciwzapalne – stany zapalne po ćwiczeniach lub intensywnej pracy nie są niczym nadzwyczajnym. Organizm „leczy” stawy, ścięgna
    i mięśnie, które tylko poprzez zrywanie się się rozwijają. Krioterapia zwiększa wydzielanie kortyzolu, a on zmniejsza stan zapalny.
  • działanie przeciwbólowe – dzięki zmniejszeniu stanów zapalnych
    i sparaliżowaniu nerwów krioterapia zmniejsza lub likwiduje całkiem ból.
  • przyspiesza regenerację mięśni – badania wykazały, że zastosowanie do 48h po intensywnych ćwiczeniach krioterapii (która przyspiesza krążenie krwi) wyraźnie wzmacnia regenerację mięśni.
  • wzmacnia organizm – w trakcie zabiegu organizm wytwarza o 15% więcej dbających o odporność limfocytów i komórek NK (natural killers, które aktywują się po wykryciu zmian w komórkach) – oba typy komórek biorą udział w procesie samoleczenia organizmu np. Podczas infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Z krioterapii skorzystasz w Centrum Rehabilitacji Chrobry Głogów S.A. Zapisz się na zabieg – 504 274 097.


tekst: M. Kaczmarek, Chrobry Głogów S.A.