Kąpiel w miejskiej fontannie?

Może być niebezpieczna dla Ciebie i Twojego dziecka!
fontanna w Parku Słowiańskim - tabliczka z zakazem kąpieli (2)

Głogowskie fontanny w upalne dni przyciągają tłumy mieszkańców – i nie ma w tym nic dziwnego. Gdy leje się żar z nieba szukamy szybkiego i skutecznego sposobu na ochłodzenie. Czy kąpiel w fontannie jest jednym z nich?

W Głogowie znajdują się trzy fontanny, gdzie dysze są schowane pod ziemią i zabawa przy nich nie uszkodzi wodotrysku – jedna w Parku Słonecznym na Koperniku oraz dwie na Bulwarze Nadodrzańskim. Jednak należy pilnować swoich pociech, żeby nie zapychały dysz kamieniami lub innymi drobnymi przedmiotami. W ubiegłym roku dzieci robiły to notorycznie, a w ten sposób można uszkodzić ich mechanizm.

W pozostałych fontannach miejskich obowiązuje zakaz kąpieli. Wchodzenie do niecki może być niebezpieczne i grozi fizycznym uszkodzeniem ciała. Ponadto, w przypadku wodotrysku w Parku Słowiańskim, może spowodować zniszczenie warstwy hydroizolacji.

zdjęcie nadesłane przez redakcję myglogow.pl

Nie wchodźcie do fontanny w Parku Słowiańskim. Prosimy – nie pozwalajcie dzieciom wchodzić do niecki. Fontanna to nie basen! Wchodzenie do fontanny jest niebezpieczne i grozi wypadkiem. Marmur jest bardzo śliski i wystarczy chwila nieuwagi, by mogło dojść do tragedii

apeluje Marta Dytwińska-Gawrońska, Rzecznik Prezydenta.

Przypominamy, że w fontannach tego typu działa zamknięty obieg wody i jak informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna – może znajdować się w niej wiele bakterii i grzybów. W wodzie znajduje się również środek chemiczny, zapobiegający zanieczyszczeniom i odkażający wodę, by nie doszło do zatkania filtrów i dysz.

Jakie schorzenia może powodować woda z fontanny?
– schorzenia dróg oddechowych,
– zapalenie spojówek,
– zakażenie gronkowcem czy paciorkowcami,
– reakcje alergiczne na skórze w postaci wysypki,
– infekcje dróg moczowych i pęcherza,
– grzybicę stóp i inne choroby skóry.

W upalne dni zachęcamy do korzystania z kurtyn wodnych, które są przeznaczone dla mieszkańców. Znajdują się na Placu Tysiąclecia, na osiedlu Piastów Śląskich obok Kościoła, na Bulwarze Nadodrzańskim oraz przed Ratuszem. Zapraszamy również na baseny odkryte Chrobrego!


źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Ministerstwo Zdrowia