Miejska tężnia solankowa będzie czynna od 15 maja

Sprawdź w jakich godzinach będzie można z niej korzystać
Tężnia solankowa w Głogowie, lato 2020

Od 15 maja głogowianie będą mogli ponownie korzystać z tężni solankowej, która znajduje się w Parku Słonecznym przy ul. Keplera. W tym samym dniu zostaje zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jednak w dalszym ciągu obowiązuje dystans min. 1,5 metra, dlatego też na ławce może przebywać wyłącznie jedna osoba. Zachęcamy do zabrania własnego leżaka czy koca, jednak prosimy o pilnowanie dystansu. Tężnia będzie czynna codziennie w godzinach od 7:00 do 12:00 oraz od 15:00 do 21:00.

Przypomnijmy, że budowla ma trzy metry wysokości i 10 metrów długości. Wykonana jest z drewna sosnowego impregnowanego oraz witek brzozowych. Tężnia solankowa podzielona jest na dwa moduły, każdy o długości pięciu metrów. Moduły są wyposażone w zbiorniki na solankę o pojemności 500 litrów, pompę o wydajności 3800 l/h oraz 10 halogenów LED oświetlających budowlę, które uruchamia czujnik zmierzchowy.

Aerozol, który wytwarzany jest z roztworu solanki, dostarcza wielu niezbędnych mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego działanie z pewnością docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych, ponieważ rozrzedza śluz. Na tego typu problemy skutecznie działa również brom – rozszerza oskrzela, a wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Około 60 minut pobytu przy tężni odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem! 

Korzystanie z tego typu kuracji wskazane jest dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz palaczy. Tężnia wskazana jest szczególnie dla osób, które mają przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie czy choroby tarczycy.

Z tej formy terapii nie powinny korzystać osoby świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego, z chorobami nowotworowymi, z niewydolnością naczyń wieńcowych serca, a zwłaszcza z niskim ciśnieniem krwi czy nadwrażliwością na jony zawarte w solance.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu miasta, a jej koszt to około 190 000 zł.