Szykują baseny odkryte do otwarcia

Jak co roku, 1 czerwca Chrobry Głogów S.A. chce otworzyć sezon letni na terenie Zespołu Basenów Odkrytych.
2021-05-10 Zespół Basenów Odkrytych Chrobrego Głogów - przygotowania do sezonu letniego (fot. K. Brzezińska) (3)

Trwają prace związane z przygotowaniem Zespół Basenów Odkrytych Chrobrego Głogów do sezonu letniego. Spółka szykuje baseny tak, aby były gotowe tradycyjnie na 1 czerwca, jednak kluczowe okażą się zniesienie rządowych obostrzeń oraz pogoda. Prace potrwają około dwóch tygodni.

Kończymy pierwszy etap przygotowań, czyli spust wody z niecek. Potem będziemy je czyścić, dokonywać drobnych napraw, zapełniać świeżą wodą i dezynfekować – wyjaśnia Mateusz Kaczmarek, specjalista ds. marketingu Chrobry Głogów S.A.

Przygotowania do sezonu zaczynają się od spustu wody. Jej utrzymywanie jest wymagane przez technologię, z jaką zostały wykonane baseny. Niecki są metalowe i temperatura ma duży wpływ na ich stan. Może doprowadzić do odkształcenia płyt i nieszczelności w miejscu ich łączenia. Woda w zbiorniku utrzymuje odpowiednie ciśnienie, które zapobiega takim przypadkom. Jest ona także barierą chroniącą układ krążenia wody przed piachem, kurzem i błotem. Po spuszczeniu wody niecki, kanały i kratki przelewowe są sprzątane oraz dezynfekowane. Dzięki wodzie stojącej w nieckach pyły, brud i piach osiadają na dnie, a nie w rurach.

Kolejny etap to czyszczenie i dezynfekcja filtrów i instalacji uzdatniania wody. Woda w basenach musi spełniać w okresie korzystania z nich odpowiednie wymagania sanitarne. Pomagają w tym czyste i zdezynfekowane filtry. Następnie niecki napełniane są nową wodą. Aby zrobić to szybko, korzysta się z wody pod wysokim ciśnieniem w hydrancie. W dalszej kolejności woda jest uzdatniana chemicznie, aby spełnić obowiązujące wymagania. Używane są do tego: podchloryn sodu, korektor PH, koagulant i dwutlenek chloru.

Równocześnie z pracami przy basenach prowadzone są działania na terenie całego kompleksu. Czyszczone są szatnie, łaźnie, teren boisk, tereny zielone i prowadzony jest przegląd techniczny atrakcji.

Przygotowanie obiektu do uruchomienia to koszt około 20 tys. zł.


źródło: Chrobry Głogów S.A.