Indyjski tygiel językowy

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza na kolejne spotkanie on-line w ramach projektu Indologia w Głogowie.
2021-04-26 indiologia - indyjski tygiel językowy(MBP) (1)

Głogowska biblioteka zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu Indologia w Głogowie. 27 kwietnia prof. Krzysztof Stroński opowie o różnorodności językowej Indii. Spotkanie on line rozpocznie się o godz. 19.00 na fanpage’u MBP Głogów na Facebooku.

Indie to wielojęzykowa mieszanka. Mieszkańcy Indii mówią prawie tysiącem języków, ale rozumieją się tylko po angielsku.  Najpotężniejszym językiem indyjskim jest hindi, którym posługuje się 41% populacji, a unikatowym połączeniem hindi i angielskiego, stworzonym z praktycznej potrzeby językowej jest hinglish.

O zawiłościach i różnorodności językowej Indii opowie prof. Krzysztof Stroński, specjalista w zakresie językoznawstwa porównawczego i historycznego. Autor kilkudziesięciu publikacji na temat języków indo-aryjskich. Od początku związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicz w Poznaniu. W latach 2000-2005 mieszkał i pracował w Indiach na Uniwersytecie Delijskim. Potem wielokrotnie wracał do Indii, Nepalu i Pakistanu, by prowadzić badania nad językami m.in. centralnych Himalajów czy Radżastanu. Miłośnik wypraw motocyklowych wśród ośnieżonych himalajskich szczytów oraz bardzo ostrej kuchni. 

Spotkanie jest organizowane we współpracy z Instytutem Orientalistyki z UAM w Poznaniu. Celem projektu Indologia w Głogowie jest przybliżenie mieszkańcom naszego miasta kultury Indii. 


źródło: MBP w Głogowie