Oczyszczanie strumyka i oczek wodnych ze śmieci

W tym tygodniu rozpoczną się prace związane z oczyszczaniem oczek wodnych. Od lutego trwa oczyszczanie strumyka
Oczka wodne park przy ul. Budowlanych w Głogowie 18.04.2021. fot zajawka

W tym roku Gmina Miejska Głogów podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym „SZOCIK” z Grębocic na bieżące utrzymanie strumyka Sępolna wraz z oczkami wodnymi w Parku przy ul. Budowlanych.

Od lutego strumyk w Parku Budowlanych czyszczony jest ze śmieci i zatorów trzy razy w tygodniu.

-Aktualnie oczka przygotowywane są do eksploatacji, to znaczy usuwane są liście, zalegający muł oraz chwasty z powierzchni oczek. W następnej kolejności z wykorzystaniem urządzeń piętrzących w strumyku oraz rur betonowych, łączących strumyk z oczkami,  zostaną napełnione wodą – informuje Mieczysław Mucha z Urzędu Miejskiego w Głogowie. 

Zamontowane zastawki utrzymywać będą odpowiedni poziom wody w oczkach, a jej nadmiar spływać będzie z drugiego oczka rurami betonowymi z powrotem do strumyka. Zgodnie z warunkami umowy, oczka oczyszczane ze śmieci będą trzy razy w tygodniu i odmulane dwa razy w roku. Nadzór nad urządzeniami piętrzącymi prowadzony będzie codziennie.

W latach ubiegłych oczka wzbogacone były w minifontanny o zasilaniu słonecznym oraz roślinność wodną. Niestety, nie przetrwały próby czasu i zostały skradzione. Uruchomienie oczek planowane jest na początek maja.