Indologia w Głogowie: Dlaczego indyjscy bogowie mają wiele rąk?

Miejska biblioteka zaprasza na trzecie już spotkanie w ramach projektu Indologia w Głogowie
taj-mahal-Indie fot. pixabay

Tym razem poszukamy odpowiedzi na pytanie: Dlaczego indyjscy bogowie mają wiele rąk? Spotkanie online z mgr Natalią Świdzińską odbędzie się 15 kwietnia o godz. 19.00 na fanpage’u MBP Głogów na Facebooku.

Spotkanie ilustrowane przykładami zarówno ze sztuki popularnej, jak i arcydzieł hinduskiej rzeźby i malarstwa, przybliży nam fascynujący świat sakralnej sztuki Indii. Poprzez boskie wizerunki przedstawione w wielości typów ikonograficznych poznamy najważniejsze postacie z hinduskiego panteonu oraz wybrane opowieści z niezwykle bogatej i barwnej mitologii. Zadamy też pytanie ogólne o rolę sztuki w indyjskim modelu ludzkiej egzystencji. Pozwoli nam to zrozumieć, dlaczego indyjscy bogowie mają tyle rąk i głów i jak to możliwe, że wizerunki bogów pojawiają się w indyjskich reklamach.

Mgr Natalia Świdzińska wykłada język tamilski, najważniejszy język należący do rodziny języków drawidyjskich używanych na południu Indii i kulturę Indii. Zajmuje się antropologią i sztuką, szczególnie Indii Południowych. Jest min. autorką wprowadzenia do rozdziału dotyczącego sztuki Indii w wydanej przez Arkady „Sztuce świata” i licznych haseł dotyczących sztuki indyjskiej w encyklopediach i słownikach.

Tekst: Agnieszka Błaszczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie.