Bogomice – opuszczona wieś pod Głogowem

Zobaczcie, co można jeszcze znaleźć w opuszczonej, podgłogowskiej wsi

BOGOMICE (niem. Biegnitz) to kolejna podgłogowska opuszczona wieś. Wysiedlenia rozpoczęły się w drugiej połowie lat 80. kiedy to powstawał pas ochronny wokół huty. Pozostałości domów istniały tam jeszcze na początku XXI w. Nazwa tej średniowiecznej osady wywodzi się od słowa Bóg.

Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z „Księgi uposażeń biskupstwa wrocławskiego” z 1295 r., gdzie wymieniona jest w zlatynizowanej formie Bogomyeci. W 1913 r., uruchomiona została licząca 32 km długości linia kolejowa z Głogowa do Sławy Śląskiej, a Bogomice, były jednym z przystanków na trasie. Do dziś pośród traw można znaleźć pozostałości po budynku dworcowym w postaci porozrzucanych cegieł i zarysu fundamentów.

Pamiątką po Bogomicach jest też krzyż z 1854 r., postawiony w podzięce Bogu za ocalenie wsi i jej mieszkańców przed wielką powodzią. Stanął on na polu fundatora, Friedricha von Jagwitz, dokładnie w miejscu, gdzie zatrzymała się woda. W maju 2008 r. odbyło się poświęcenie krzyża po jego renowacji. Na uroczystości obecni byli m.in. niektórzy z powojennych mieszkańców Bogomic i potomkowie rodziny von Jagwitz z panią Gabriele von Altrock-Jagwitz, inicjatorką renowacji. Była ona córką ostatniego właściciela Bogomic. Jej przodek, wspomniany wcześniej Friedrich von Jagwitz (1819-1891) był właścicielem majątku w Bogomicach i mieszkał w nieistniejącym dziś dworze. Po powodzi z 1854 r. przyczynił się do budowy nowego wału ochronnego, który po wielu latach wytrzymał napór wody w czasie „powodzi stulecia” z 1997 r.

Niszczycielska powódź była długo obecna we wspomnieniach niemieckich mieszkańców Bogomic. Opowiadano o tym, jak w pobliżu folwarku zwanego Weinbergvorwerk nastąpiła wielka erupcja ziemi, spowodowana przez wodny żywioł.

W powstałej głębokiej wyrwie utworzył się staw. Nazwany został „okrągła dziura” i istnieje do dziś. Podobnie jak pozostałości po cmentarzu za wsią. Na zdewastowane mogiły i nagrobki wciąż jeszcze można natknąć się przeczesując pobliski teren…

Źródła i foto: gazetawroclawska.pl, glogow.pl, polska-org.pl, niederschesien.info, Głogowski Wehikuł Czasu, polskaniezwykla.pl, K. Chudzik, A. Weber, M. Czosnyk, W. Najgebauer

Skip to content