Dziś 76. rocznica zakończenia walk o Głogów

Niestety także w tym roku z powodu koronawirusa nie odbyła się inscenizacja walk o Głogów
bitwa-2017-z-glogow-w-obiektywie-2

Walki o miasto pomiędzy stacjonującymi w Głogowie wojskami hitlerowskimi a nacierającą Armią Radziecką, trwały z różnym natężeniem przez siedem tygodni i zakończyły się 1 kwietnia 1945 roku. Wtedy też złożył broń ostatni oddział niemiecki. W mieście nie było wówczas Polaków, poza kilkoma osobami przebywającymi na robotach przymusowych. Władzę objął radziecki wojskowy komendant miasta. Pierwsze polskie władze przybyły tutaj dopiero 1 maja 1945 r. Byli to: Władysław Marzec – pełnomocnik Rządu RP na Obwód III w Głogowie i towarzysząca mu grupa 23 pracowników. Kilka dni później przybyła do Głogowa druga grupa osób z Jarocina. Na jej czele stanął Eugeniusz Hoinka, pierwszy burmistrz powojennego Głogowa.

W ostatnich latach tradycją stały się inscenizacje walk o Głogów, odbywające się w różnych częściach miasta. Rekonstruktorzy wcielali się w siły niemieckie oraz rosyjskie walczące o dawny Glogau, a wszystkiemu towarzyszyły oryginalne pojazdy historyczne, działa, czołgi a nawet samoloty. Całość wzbogacały efekty pirotechniczne, występy kaskaderskie i dźwięki z opisem lektorskim. Wydarzenie odbywało się m.in. w fosie miejskiej, na starówce czy bulwarze nadodrzańskim.

Największy rozmach miała ostatnia jak dotychczas bitwa, odbywająca się w 2019 roku na górkowskim torze motocrossowym, która przyciągnęła tysiące Głogowian (zdjęcia i filmik z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ)

Niestety z powodu wirusa rok temu jak i w tym roku impreza została odwołana.

Źródła i foto: Głogów w obiektywie, G. Pięta, T. Wadas, militarnapasja.wordpress.com, glogow.pl, polska-org.pl, W. Najgebauer