EKO Głogów

Gdzie wyrzucić zużytą herbatę w torebce?
2021-03-30 herbata w torebkach (fot. Pixabay)

Skąd pomysł pakowania herbaty w torebki? I gdzie ten odpad wyrzucić?

Torebki po herbacie są pewnym wyzwaniem dla każdego, kto myśli o poprawnej segregacji. Z fusami nie ma problemu – powinny trafić do pojemnika na odpady BIO. Problem pojawia się wtedy, gdy wyjmujemy z kubka herbatę w torebce. Gdzie ją wyrzucić? Zależy to niestety od tego, z czego i jak jest zrobiona. Torebki mogą być papierowe lub bawełniane (te drugie są najczęściej w kształcie piramidki). Co więcej, torebki często „wyposażone” są w papierek z logo producenta, nitkę i …zszywki! Najprostsza możliwa rada jest taka: papierowe torebki wrzucajmy do pojemnika na odpady BIO, a bawełniane do odpadów zmieszanych. O pomyłkę oczywiście nietrudno, ale innej uczciwej podpowiedzi tu nie ma. No, może poza jedną: najlepiej zaparzać herbatę bez torebki, a fusy wrzucić do BIO. To najlepsze EKO rozwiązanie.

Patent

A skąd się wziął pomysł pakowania herbaty w torebki? Metodę opatentował nowojorski kupiec Thomas Sullivan w 1903 r. Wcześniej rozsyłał swoim klientom próbki herbat, które zaszywał w małe muślinowe torebki (potem pakowano herbatę w tańszą gazę, a ostatecznie w papier). Okazało się, że klienci zalewali je wrzątkiem bez rozpakowywania. Sam Sullivan został zalany zamówieniami. Krótko mówiąc, matką wynalazku była reklama, a ojcem wygoda klientów.

Dodajmy, że herbata jest – zaraz po wodzie – najczęściej spożywanym napojem na świecie, a Polacy znajdują się w światowej czołówce rankingu spożycia „na głowę”.


tekst: Rafał Sikora, Gpk-Suez Głogów