Stary Światowid trafił do muzeum. Nowy czeka na montaż

Nowa rzeźba będzie montowana w przyszłym tygodniu
DGL News

Rzeźba, która od lat 70. ubiegłego wieku stała na osiedlu Chrobry, zostanie zachowana. Światowid trafił do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, gdzie zostanie poddany zabiegom konserwacyjnym.

Stary Światowid nie zniknie jednak na dobre. Rzeźba trafiła do pracowni konserwatorskiej Oddziału Archeologiczno-Numizmatycznego MAH. Tam zostanie zabezpieczona i poddana konserwacji po to, by w przyszłości możliwe było wyeksponowanie rzeźby w głogowskim muzeum.

W latach 70. XX w., kiedy budowano osiedle Chrobry, postanowiono przyozdobić je drewnianymi rzeźbami. Jedna z nich ustawiona została przy chodniku, który łączy ulicę Armii Krajowej i ulicę Morcinka, i szybko wpisała się w krajobraz osiedla. Niestety, czas odcisnął swe piętno na Światowidzie. Drewno, w którym został wyrzeźbiony, uległo zniszczeniu.

Zapadła decyzja o zastąpieniu starej rzeźby. Autorem nowego posągu jest rzeźbiarz Janusz Owsiany. Aktualnie nowa rzeźba jest przygotowywana do umocowania w docelowym miejscu. Światowid zostanie zamontowany w przyszłym tygodniu.

Źródło: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.