Wspomnienia mieszkańców Brzostowa spisane w książce

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprezentowało najnowszą publikację
05.03.2021.prezentacja-publikacji-Towarzystwa-Ziemi-Glogowskiej-pt.-Brzostow-–-od-wsi-do-osiedla-w-Glogowie.-Wspomnienia-mieszkancow.fot_.-S.-Mysliwiec-6

„Brzostów – od wsi do osiedla w Głogowie. Wspomnienia mieszkańców” to tytuł najnowszej publikacji Towarzystwa Ziemi Głogowskiej w opracowaniu  Dariusza Andrzeja Czai i Marka Roberta Górniaka. W piątek, 5 marca br. W Bibliotece PWSZ odbyła się jej oficjalna prezentacja.

Prezentowana publikacja jest już III tomem projektu TZG pn. „Historia Jednego Kwartału” (wcześniejsze tomy – 2015 r. i 2019 r.), którego celem jest zebranie wspomnień głogowian. 

– Mamy nadzieję, że stanie się ona istotnym przyczynkiem do zgłębienia powojennej historii Brzostowa, Głogowa i szerzej regionu głogowskiego. Ufamy, iż zebrane w niej opisy oraz osobiste refleksje – podobnie jak wcześniejsze – przyniosą wiele nowych informacji i naświetlą mniej znane epizody wojenne oraz powojenne dzieje Ziemi Głogowskiej i – szerzej – Ziem Zachodnich – opowiada Dariusz Czaja. 

W prezentowanym tomie, na 420 stronach znajdują się wspomnienia kilkunastu respondentów – polskich osadników, przybyłych do Brzostowa w pierwszych powojennych latach. Całość dopełnia ponad 400 niepublikowanych do tej pory fotografii. Książka ma charakter hołdu Osadnikom i Pionierom Brzostowa przy okazji w 75. rocznicy polskiego osadnictwa na Ziemi Głogowskiej. 

Publikację można nabyć w stałych punktach – w bibliotece PWSZ, Muzeum Archeologiczno-Historycznym, głogowskich księgarniach i salonikach prasowych.

(Fot. Sylwia Myśliwiec – PWSZ Głogów)