Policja apeluje o rozwagę na drogach: „To jeszcze nie jest wiosna”

Statystyki pokazują, że wiosną wcale nie zmniejsza się ilość zdarzeń w ruchu drogowym
kierowca droga (fot. Pixabay)

Policja apeluje o rozwagę za kierownicą. Zmienna pogoda powoduje, że uwaga kierowców jest rozproszona.

-Wiosenna aura sprzyja spędzaniu wolnego czasu na powietrzu. Pogoda sprzyja również kierowcom. Zapominamy jednak, że jeszcze trwa zima. Różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są duże i na drogach może być ślisko. Często występują mgły i opady deszczu marznące w nocy – mówi Łukasz Szuwikowski z głogowskiej policji.

Statystyki pokazują, że wiosną wcale nie zmniejsza się ilość zdarzeń w ruchu drogowym. Porywiste wiatry i słońce mogą utrudniać poruszanie się po drogach.

-Dostosujmy jazdę do panujących warunków atmosferycznych. Uważajmy na dzieci bawiące się na boiskach i placach położonych przy jezdni. Zwracajmy szczególną uwagę na pobocza, po których mogą poruszać się piesi. Zachowajmy także szczególną ostrożność przy mijaniu rowerzystów – wymienia Łukasz Szuwikowski.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drogach (chodnikiem lub lewą stroną drogi, przekraczaniem jezdni tylko w odpowiednich miejscach)
  • przypomnijmy zasady bezpieczeństwa najmłodszym dzieciom, sprawdźmy, czy dzieci nie bawią się przy drogach lub innych niebezpiecznych miejscach
  • zwróćmy uwagę, gdzie nasze dzieci jeżdżą na rolkach, czy rowerach
  • pamiętajmy o prawidłowym oznakowaniu rowerów oraz stosowaniu kasków ochronnych
  • pamiętajmy o stosowaniu elementów odblaskowych (kamizelek, opasek, zawieszek) podczas jazdy rowerem, uprawiania joggingu lub spacerów w obszarach niezabudowanych

Źródło: KPP w Głogowie, fot. pixabay.