Akcja Zima w Głogowie

Piszemy o szczegółach odśnieżania miejskich dróg i chodników
08.02.2021 pług w zimie Głogów, M. Kopmerda

Ze względu na duże opady śniegu, prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności przy przemieszczaniu się. Dokładamy wszelkich starań by na bieżąco odśnieżać zasypywane drogi i chodniki. Służby miejskie są w pełnej mobilizacji.

W działaniach zimowych uczestniczy:

  • 6 samochodów (pługopiaskarek),
  • 4 mikrociągniki z pługiem i posypywarką,
  • 1 mały ciągnik z pługiem i posypywarką,
  • 2 duże ciągniki z pługiem i posypywarką,
  • 2 koparko-ładowarki,
  • 3 wywrotki,
  • sprzęt do ręcznego odśnieżania.

Na bazie GPK SUEZ zgromadzono materiał, tj. mieszankę solno-piaskową w ilości 228 ton oraz sól w ilości 50 ton. Materiał jest na bieżąco wykorzystywany.

Pojazdy rozdysponowane do zimowego utrzymania dróg wyposażone są w system GPS, dzięki któremu wiemy – gdzie przebywa i przebywał dany pojazd, jaką trasę pokonał, jaką czynność wykonywał: czy odśnieżał czy sypał solanką ulice lub mieszkanką piaskowo-solną na chodnikach. Służby miejskie cały czas monitorują sytuację.

To niedzielna trasa jednego z aut zapisana w systemie GPS. Auto odśnieżało miejskie drogi:

To niedzielna trasa jednego z pojazdów zapisana w systemie GPS. Pojazd odśnieżał miejskie chodniki:

Zapisane przez system GPS dane służą także do analiz i rozliczeń z firmą wykonującą usługę odśnieżania. Przykładowy wykres niedzielnej pracy jednego z pojazdów:

W niedzielę służby pracowały do godz. 5:00 rano do 24:00 i odśnieżały miejskie drogi. Trasa jaką przejechały wozy to około 1000 km. Dziś (8. lutego) służby pracują od godz. 4:00 rano. W pierwszej kolejności odśnieżane są miejskie drogi główne i newralgiczne miejsca. W drugiej – pozostałe ulice. Warto pamiętać, że przez Głogów przebiegają drogi krajowe i drogi wojewódzkie, które są i powinny być odśnieżane przez ich zarządców.  

Prosimy kierowców o ostrożna jazdę. Kolejne duże opady śniegu przewidywane są w środę i czwartek.


Zdjęcie: M. Komperda