Krajowa Mapa Zagrożeń – jakie problemy zgłosili mieszkańcy w 2020 roku

989 zgłoszeń zasygnalizowali policji mieszkańcy powiatu głogowskiego w ubiegłym roku
DGL News

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to internetowa aplikacja, która została uruchomiona w 2016 roku. Przy jej pomocy zgłoszono 6343 potencjalnie niebezpieczne zagrożenia, z których policjanci ponad połowę potwierdzili i starali się wyeliminować.

Najczęściej wybieranymi zdarzeniami z dostępnego katalogu było: nieprawidłowe parkowanie – 245 potwierdzonych zgłoszeń,  przekraczanie dozwolonej prędkości – 195 oraz spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach.

Każda osoba korzystająca z Internetu, może wybrać z katalogu zdarzeń najbardziej według niego uciążliwe sytuacje czy zachowania i nanieść je na specjalną, interaktywną mapę a policjanci na bieżąco dokonują ich weryfikacji. Intuicyjny interfejs mapy jest przyjazny dla każdego, nawet dla niewprawionego użytkownika Internetu.

-Przy pomocy aplikacji otrzymujemy również zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych wymagających pomocy. Przypominamy, że w związku z okresem zimowym takie sygnały są dla nas oraz dla instytucji pomocowych bardzo ważne – informuje Bogdan Kaleta, oficer prasowy głogowskiej policji.

Policjanci przypominają, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego 112.

O zdarzeniach nagłych i niecierpiących zwłoki wciąż informujemy telefonicznie lub osobiście najbliższą jednostkę policji. Zasygnalizowanie problemu na Mapie Zagrożeń nie jest również jednoznaczne ze zgłoszeniem zawiadomienia o przestępstwie. W wielu przypadkach wymaga to osobistego zgłoszenia w formie protokolarnej – dodaje oficer prasowy głogowskiej policji.

Źródło: KPP w Głogowie.