Wierna kopia obrazu Madonny z Dzieciątkiem jest już w Głogowie

Zakup obrazu był możliwy dzięki zbiórce społecznej.
2020-12-21-konferencja-prasowa-obraz-Madonna-z-Dzieciatkiem-fot.-K.-Brzezinska-2

Na wczorajszej konferencji (21.12) została zaprezentowana wierna rekonstrukcja obrazu Lucasa Cranacha „Madonna z Dzieciątkiem”, wykonana przez dr Łukasza Nawrockiego, a następnie przekazana Parafii Kolegiackiej w Głogowie. Fundusze na zakup obrazu zbierane były poprzez różnego rodzaju cegiełki – kalendarze kolegiackie, okolicznościowe monety o nominale „Jednego Grosza Kolegiackiego” czy publikacje książkowe – wszystko w ramach obchodów 900-lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie.

Oryginał obrazu znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie. Proboszcz parafii ks. Rafał Zendran zaznaczył, że polski rząd czyni starania, aby powrócił na swoje miejsce – do Głogowa.

Obraz jest wierną rekonstrukcją konserwatorską. – Został wykonany zgodnie ze wszystkimi najważniejszymi aspektami techniki i technologii malarskiej, stosowanej w pierwszych dekadach XVI wieku przez Lucasa Cranacha Starszego oraz jego warsztat – zaznacza dr Nawrocki. Na potrzeby tego projektu została wykonana rekonstrukcja ramy późnogotyckiej. Na podstawie wnikliwych badań i analiz naukowych, jak również na podstawie zgromadzonej dokumentacji fotograficznej został wykonany jej projekt. Jest ro rama kasetonowa, uzupełniona o 15 pełnowymiarowych różyczek srebrzonych. Jest pozłacana 24-karatowym złotem.

Dzieło powstało przy udziale tych samych pigmentów, które stosował Cranach, tych samych spoiw malarskich. Co ciekawe, został tu zastosowany pigment lapis lazuli, który jest droższy od złota i był stosowany w XV i XVI wieku w kręgach mistrzów renesansu. Pozostałe pigmenty ściśle odpowiadają palecie malarskiej Lucasa Cranacha.

Bardzo cieszę się, że bardzo dobrej jakości kopia obrazu wraca do Kolegiaty. Będzie cieszyć oko wiernych i osób zwiedzających – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa.