Pomagali bezdomnym

Wczoraj (8.12), policjanci prewencji i dzielnicowi, pracownicy MOPS, ratownicy OSP JRS w Głogowie oraz żołnierze WOT przeprowadzili wspólne działania, mające na celu pomoc osobom bezdomnym.
2020-12-08 Wspólne działania policji, MOPSu, OSP JRS (fot. KPP Głogów)

8 grudnia 2020 roku policjanci prewencji i dzielnicowi, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie, ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej – Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego w Głogowie oraz żołnierze WOT przeprowadzili wspólne działania. Ich cel to pomoc osobom bezdomnym.

Dzielnicowi i patrole prewencji stale kontrolują miejsca przebywania bezdomnych. Niskie temperatury powodują, że przebywanie poza budynkami i pomieszczeniami bez ogrzewania jest niebezpieczne dla życia i zdrowia.

W trakcie działań sprawdzano miejsca, gdzie zwykle przebywają osoby bezdomne. Została im zaproponowana pomoc oraz przekazane informacje o możliwości skorzystania z jej zorganizowanych i stałych form. Bezdomni informowani są o możliwościach uzyskania ciepłej odzieży czy posiłku. Jest to szczególnie ważne, gdy niskie temperatury stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Jeśli zauważymy bezdomnych w miejscach, w których są narażeni na wyziębienie i zamarznięcie, nie pozostańmy obojętni. Informujmy o tym fakcie instytucje pomocowe i policję.

Policjanci stale kontrolują miejsca, w których były lub mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzamy i weryfikujemy każdą informację, a każdemu bezdomnemu proponujemy pomoc – informuje podinspektor Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

Przypominamy, że korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń udostępnia kategorię: „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.

Prosimy o wykorzystanie dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu. To ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących. Może być istotne w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach wynikających np. ze znacznego spadku temperatury – zwraca uwagę oficer prasowy.

Informacje wymagające natychmiastowego działania przekazujemy dzwoniąc na numer alarmowy 112.

źródło: KPP Głogów
zdjęcie: KPP Głogów