Kierowco! Przygotuj swoje auto

Warunki pogodowe jakie panują obecnie nie przypominają zimy. Pamiętajmy jednak, że wybierając się w podróż musimy się liczyć z ich nagłą zmianą.
DGL News

Pogarszające się i zmienne warunki drogowe, niskie temperatury, krótki dzień oraz długa trasa przed nami, to wszystko sprawia, że musimy być przygotowani do każdej sytuacji na drodze i odpowiednio zabezpieczeni nawet na wypadek spędzenia nocy w samochodzie na mrozie. Nie lekceważmy trudnej zimowej pogody i nie przeceniajmy własnych możliwości.

Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim stan bieżnika opon. Najlepiej zmieńmy je na zimowe ogumienie. Co prawda, przepisy prawa o ruchu drogowym nie nakładają takiego obowiązku na kierowcę ale opona zimowa lub z certyfikatem do jazdy w zimie zapewni nam lepszą przyczepność, a tym samym bezpieczeństwo.

W miarę możliwości ruszajmy z pełnym zbiornikiem paliwa, by w przypadku nawet długiego postoju móc ogrzać się w samochodzie. Na wyposażeniu pojazdu powinny znajdować się koce oraz termos z ciepłym napojem. Sprawny i naładowany telefon komórkowy zapewni nam łączność i możliwość wezwania pomocy.

Wyjeżdżając w góry i nie tylko, zaopatrzmy się w łańcuchy na koła oraz łopatkę do śniegu. Zaspy mogą być wszędzie. Śledźmy również komunikaty pogodowe i starajmy się ominąć najbardziej niebezpieczne miejsca jeśli jest to możliwe. Jedźmy rozważnie, a z pewnością dotrzemy do celu.


tekst: podinsp. Bogdan Kaleta, Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie