Przejawy agresywnego zachowania to najczęściej:
- używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł drogowych niezgodnie z przepisami,
- jazda „zderzak w zderzak” mająca na celu wymuszenie zwiększenie prędkości lub zjechanie na pobocze,
- niestosowne gesty,
- używanie słów wulgarnych,
- utrudnianie włączenia się do ruchu,
- korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego,
- ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie.

– Trudno jednoznacznie wskazać co kieruje osobami, które w taki sposób zachowują się na drodze. Najczęściej agresja ma inne przyczyny a zachowanie innych użytkowników ruchu drogowego, to tylko katalizator, który wywołuje reakcję – agresję i chęć udowodnienia wyższości. Agresor zapomina przy tym, że każdy kierujący czy pieszy jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Obowiązują ich te same przywileje jak również obowiązki uregulowane przepisami kodeksu drogowego. Żaden z nich nie jest „szeryfem”, który ma prawo samodzielnie wymierzać sprawiedliwość na drodze – wyjaśnia podinspektor Bogdan Kaleta, Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.
Każdego uczestnika ruchu drogowego obowiązują takie same prawa i każdy kierowca musi przestrzegać przepisów w takim samym zakresie.
– Bez względu na posiadane umiejętności czy predyspozycje do kierowania pojazdami, kierowcy, którzy „wymierzają” sprawiedliwość samodzielnie, mogą się narazić na odpowiedzialność karną – dodaje.
„Stop agresji drogowej” – widziałeś agresywne i niebezpieczne zachowanie za kierownicą? Poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji. Nagrania z zapisem nieprawidłowych zachowań można również przesyłać mailowo na adres: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl.
źródło: KPP Głogów