Głogi w Głogowie – gdzie je spotkamy?

W mieście i jego najbliższej okolicy głogi spotkać można w kilku miejscach
głóg krzew-zajawka-w800-h600

W mieście i jego najbliższej okolicy głogi spotkać można m.in. nad Odrą, przy drodze na plac festynowy, koło przejścia przez tory, po prawej stronie. Głogi rosną też nad fosą, wzdłuż ulicy Świętojańskiej. Ponadto zauważyć je można przy kilku posesjach od strony ulicy Spadzistej. Do niedawna rosły też w fosie miejskiej. Poza popularnymi odmianami tej rośliny natknąć się możemy również na głóg prostokielichowy. Jest on rzadko spotykany m.in. nad Starą Odrą i w zaroślach wokół ruin fortu na Ostrowie Tumskim. Kolejnym takim gatunkiem jest głóg odgiętoszyjkowy, występujący poza Ostrowem Tumskim także w okolicach Górkowa. W pobliżu miasta rośnie również głóg wielkoowocowy, uważany za bardzo rzadką odmianę w skali kraju.

Głóg (nazwy ludowe: babi mąka, ptôszi chléb, zajęcze gruszki, kolidupa, diobli gruszki)– to rodzaj roślin należący do rodziny różowatych. Zalicza się do niego ok. 200 gatunków. W Polsce uprawia się głównie dwa gatunki: jednoszyjkowy i dwuszyjkowy.

Roślina ma niskie wymagania uprawowe, dzięki czemu często występuje w ogrodach, lasach, a także przy drogach. Owoce obu odmian są jadalne, często występują w herbatach, suplementach diety, sokach, czy nawet kosmetykach.

W kwiatach i owocach głogu zawarty jest szereg witamin i minerałów. Roślina bogata jest w błonnik, olejki eteryczne czy flawonoidy, które hamują procesy starzenia komórkowego, zapobiegają chorobom nowotworowym, dotleniają mózg i usprawniają krążenie. Głóg wspomaga wiele układów organizmu i pracę kluczowych organów oraz narządów. Obniża ciśnienie, usprawnia przemianę materii, pozytywnie wpływa na koncentrację, łagodzi wiele dolegliwości bólowych. Wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, działa przeciwskurczowo, poprawia krążenie, obniża poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wzmacnia odporność, ułatwia wydalanie toksyn z organizmu, wspiera wzrok, czy przyspiesza gojenie się ran.

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.