Odblaski mogą uratować życie

Posiadanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym to obowiązek
DGL News

-Osoba ubrana w odzież o ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych, zostaje zauważona przez kierowcę z odległości zaledwie 40 metrów. Często jest to znacznie mniejszy dystans. Pieszy wyposażony w elementy odblaskowe, będzie widoczny w światłach pojazdu już z odległości 150 metrów – informuje oficer prasowy głogowskiej policji Bogdan Kaleta.

Głogowscy policjanci przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przepisy weszły w życie już w 2014 roku, jednak wciąż wiele osób nie używa elementów odblaskowych.

Nasza widoczność na drodze to wzrost naszego bezpieczeństwa

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

 Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

Obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym, przez cały rok.

-Zachęcamy do używania elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym i oświetlony. To dodatkowo zwiększenie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych– dodaje Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Głogowie.