Wsparcie dla przedsiębiorców

Prezydent Głogowa: ulgi w podatkach i handel bez opłat
31.10.2020 zamknieta brama cmentarz w Głogowi

30 października po południu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Handlowcy i producenci zostali postawieni przed faktem: nie sprzedacie wyhodowanych na Święto Zmarłych i Zaduszki kwiatów. W Głogowie ruszyła akcja społeczna: kup chryzantemę na balkon lub do ogrodu.

Nasze straty to nawet 15 tysięcy złotych, pracowaliśmy na to cały roku – mówi głogowski hodowca chryzantem. To praca całej rodziny, nie mieliśmy czasu by się na taką naglą decyzję przygotować.

Przedsiębiorcy otworzyli pawilony i rozłożyli się z kwiatami. I już w sobotę pisali na formach internetowych: akcja działa, głogowianie jesteście wspaniali.

Prezydent Głogowa zadeklarował wsparcie dla producentów kwiatów i handlarzy.

Faktem jest, że przedsiębiorcy, którzy cały rok szykują się na Święto Zmarłych zostali bez szans na przygotowanie się. Zdecydowałem o wydłużeniu o tydzień, do niedzieli włącznie, bez żadnych opłat możliwości handlowania na placach przez cmentarzami. Po złożeniu wniosku przez przedsiębiorców udzielę ulg w podatkach lokalnych – podatku od nieruchomości i od środków transportu. To jest to, co może zrobić samorząd. Wsparcie dotyczy producentów, handlarzy i dzierżawców pawilonów. Rozważałem możliwość odkupienia kwiatów, ale jeśli Rząd już taką pomoc zaoferował, poszedłem krok dalej, bo przedsiębiorcy muszą funkcjonować i utrzymać miejsca pracy – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska, DGL RAZEM