Zakończyły się 26. Głogowskie Konfrontacje Literackie

Wydarzenie w całości odbyło się w wersji online
26 GKL grafika — zdjęcia wyróżniające

W sobotę zakończyły się 26. Głogowskie Konfrontacje Literackie. Impreza była zupełnie inna od wszystkich poprzednich, bo w całości przebiegła w wersji online, czyli bez bezpośredniego kontaktu odbiorców z artystami. A warto zaznaczyć, że wśród tegorocznych gości było wiele znamienitych twórców, m.in. poeta i krytyk Wojciech Kass, poeta i bloger Jakobe Mansztajn, pisarka i dziennikarka Anna Kamińska,  utytułowany pisarz Łukasz Orbitowski, krytyczka literacka Justyna Sobolewska, zaś oprawę artystyczną gali poetyckiej zapewnił koncert Marcina Januszkiewicza z zespołem. Mocno wybrzmiał wątek lokalny, bowiem program spotkania zawierał także rozmowę z Krzysztofem Jeleniem i tłumaczką jego poezji na język francuski Danutą Sut-Karykowską.

Krótko podsumowując. Gdyby zliczyć ilość tzw. wejść na internetowe transmisje, to okazuje się, że swym zasięgiem impreza objęła imponującą liczbę odbiorców. Więcej, niż wszystkie poprzednie! I dobrze, bo potwierdza to sens organizowania jej w wersji online. Oczywiście nic nie zastąpi tego, co dla idei imprezy jest najważniejsze: bezpośredniej relacji twórców z czytelnikami, a także formalne i nieformalne wymiany poglądów i postaw, często dyskusje nad konkretnym tekstem literackim, trendem, metaforą… Bo na tym właśnie polegają Konfrontacje.

Ważnym przedsięwzięciem 26 GKL, zorganizowanych wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejski Ośrodek Kultury, Głogowskie Stowarzyszenie Literackie i Klub Batalionowy były też konkursy poetyckie.

Oto wykaz laureatów:

  KONKURS GŁÓWNY 26 GKL
1. Nagroda – Dominika Lewicka-Klucznik z Elbląga
2. Nagroda – Anna Baśnik z Warty
3. Nagroda – Anna Morawiec z Dąbrowy Tarnowskiej

Cztery równorzędne wyróżnienia:
Lidia Ryś z Kórnika
Arco van Ieperen z Elbląga
Jolanta Stelmasiak z Grzybowa (woj. łódzkie)
Adam Marek z Rybnika

 TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA ODDALONA BLISKOŚĆ

1. Nagroda – Anna Nawrocka z Zawidowa
2. Nagroda – Bogumiła Salmonowicz z Elbląga
3. Nagroda – Jan Walczak z Głogowa

Trzy równorzędne wyróżnienia:
Dominika Lewicka-Klucznik z Elbląga
Anna Zielińska z Nysy
Arco van Ieperen z Elbląga

26 GKL grafika

tekst: Stefan Górawski