Maseczki i rękawiczki do kosza na śmieci!

Kanalizacja to nie miejsce na zużyte rękawiczki oraz maseczki!
21.11.2020 maseczka przy kratce kanalizacyjnej

W okresie pandemii koronawirusa stosujemy środki ochrony osobistej takie jak maseczki czy rękawiczki. To ważne, żebyśmy w tym trudnym okresie zadbali o zdrowie nas wszystkich. Trzeba jednak pamiętać, że równie ważna jest prawidłowa utylizacja jednorazowych maseczek i rękawiczek. Niestety w okresie pandemii w PWiK w Głogowie zauważono, że odpady te w dużej mierze trafiają do kanalizacji. Nie tylko poprzez bezpośrednie wyrzucenie do toalety. Bardzo często zużyte rękawiczki oraz maseczki wyrzucane są na ulicę i w konsekwencji wpadają do studzienek kanalizacyjnych. To kolejne śmieci, które mogą doprowadzić do zatorów i awarii kanalizacji.

Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają. Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Pamiętajmy, że kanalizacja to nie śmietnik i nie należy do niej wrzucać nic poza papierem toaletowym.

PWiK w Głogowie prowadzi stała kampanię edukacyjną dla mieszkańców. Nie tylko mówimy czego nie należy wyrzucać do kanalizacji, ale także wskazujemy miejsce gdzie dany odpad powinien trafić. Miejsce na zużyte rękawiczki i maseczki to kosz z odpadami zmieszanymi. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracowników GPK Suez warto wyrzucić je w szczelnie zamkniętym worku – mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji w PWiK w Głogowie.

Zdjęcie: M. Ruta