Noś odblaski! Nie narażaj swojego życia

Poruszając się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, pieszy ma obowiązek używania elementów odblaskowych!
2020-10-20 biegacze odblaski

Osoba ubrana w odzież o ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych, zostaje zauważona przez kierowcę z odległości zaledwie 40 metrów. Często jest to znacznie mniejszy dystans. Pieszy wyposażony w elementy odblaskowe, będzie widoczny w światłach pojazdu już z odległości 150 metrów. Przypominamy, że poruszając się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, pieszy ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Nie stosując się do przepisów w tym zakresie, narażamy swoje życie.

Jesienią i zimą, warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Wcześnie zapadający zmrok, częste mgły i opady, powodują, że piesi poruszający się poboczami dróg, stają się słabo widoczni. Dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w 2014 roku.

Nasza widoczność na drodze to wzrost naszego bezpieczeństwa

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

 Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

Obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym, przez cały rok. Zachęcamy do używania elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym i oświetlony. To dodatkowo zwiększenie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.


tekst: podinsp. Bogdan Kaleta, Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie