♻ EKO-pytanie, EKO- odpowiedź

Jak pozbyć się plastikowych butelek?
DGL News

Plastikowe butelki to odpady, które pod względem segregowania śmieci raczej nie powinny sprawiać większego problemu. Przy każdym boksie śmietnikowym możemy znaleźć osobne kosze do plastiku. Jednak ilość tych  odpadów jest przytłaczająca.  Statystyczny Kowalski zużywa średnio 30 kilogramów plastikowych opakowań rocznie. Nic więc dziwnego, że do RIPOK-u  w Głogowie trafia  około 300 ton plastikowych butelek rocznie.

Istnieje jednak sposób na pozbycie się części tych odpadów. Wystarczy zrezygnować
z picia wody butelkowanej i zdecydować się na wodę z kranu.  W ten sposób zadbamy
o środowisko i ilość wytwarzanych plastikowych śmieci. Woda dostarczana przez PWiK w Głogowie odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom dotyczącym jakości. Jest badana nie tylko w naszym akredytowanym laboratorium, ale także prowadzone są niezależne kontrole przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. 

Plastik to duży problem ekologiczny. Szacuje się, że tylko 5-10 procent światowego plastiku podlega recyklingowi. Ponad 30 procent z nich trafia na wysypisko, a około jedna trzecia do oceanów.  Jak długo trwa rozkład plastikowych śmieci? Naukowcy szacują, że degradacja plastiku może trwać dłużej niż 500 lat, ale w niektórych przypadkach ten czas może być krótszy:

  • plastikowa torba 10-1000 lat,
  • torba na zakupy 10-20 lat,
  • styropianowy kubek – 50 lat,
  • plastikowy kubek jednorazowy, talerz – 400 lat,
  • jednorazowa pielucha – 450 lat,
  • plastikowa butelka – 450-500 lat.

tekst: PWiK w Głogowie