Dbają o nasze bezpieczeństwo nad Odrą

Ratownicy apelują: zakładajcie kapoki i pilnujcie dzieci!
DGL News

Przez siedem dni w tygodniu, od 12:00 do 20:00 strażacy z Ratownictwa Wodnego Sława strzegą bezpieczeństwa przebywających na Odrze i jej brzegach mieszkańców Głogowa i turystów.

Niestety, czasem trzeba interweniować. Brak założonych kapoków, kąpiel w Odrze, niepilnowanie dzieci, które podchodzą za blisko wody – mówi Robert Wagner, szef Ratownictwa Wodnego Sława.

Od 11 maja do 1 września ratownicy strzegą bezpieczeństwa głogowian korzystających z rzeki. Służby są w stałym kontakcie radiowym z policją i strażą pożarną. Na wyposażeniu jest skuter ratowniczy, ale ratowników wspomaga także specjalnie wyszkolony do ratowania ludzi – pies.

Umowę z ratownikami ze Sławy podpisaliśmy już drugi raz. Wiem, że głogowianie lubią przebywać nad Odrą, a ich bezpieczeństwo jest ważne. Nie każdy zachowuje się rozsądnie, więc taka straż jest potrzebna – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Główny mankament to także spożywanie alkoholu na sprzęcie pływającym – mówi ratownik. No i wchodzenie do wody. Gdy nadpływamy – ludzie uciekają, a wtedy nie trudno o wypadek. Proszę by nie uciekali z wody, ale wychodzili spokojnie – mówi Robert Wagner.

Jak mówi ratownik – Odra jest niebezpieczną rzeką. A chodzi o to by każdy wrócił po takiej rekreacji do domu cały i zdrowy. Noście kapoki, podtopiony pień może spowodować wywrócenie kajaka i wtedy nie ma czasu na założenie kapoka – apeluje do korzystających ze sprzętu pływającego.

Wartość umowy z Ratownictwem Wodnym Sława to 60 tys. złotych.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska