Wolontariat w Organizacjach Pozarządowych

Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego o wolontariacie w głogowskich organizacjach pozarządowych
DGL News

Okres pandemii wystawił nas wszystkich na wielką próbę. Wszyscy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Musimy zmienić swoje nawyki i tryb życia, który prowadziliśmy przed pandemią, dostosować się do nowych wytycznych dotyczących chociażby zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek w miejscach publicznych, zdalnej pracy i zdalnej edukacji dzieci.

Jest to również czas próby dla organizacji pozarządowych, które podobnie jak przedsiębiorcy, walczą o swoje przetrwanie i zachowanie ciągłości świadczonych usług. Przez wprowadzone bariery i ograniczenia stowarzyszenia i fundacje przeniosły swoje działania do sieci.

Niestety nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, dlatego duża część głogowskich organizacji została zmuszona zawiesić większość swoich działań. Oczywiście są również takie organizacje, które obecna sytuacja zmobilizowała do działania i angażują się np. w pomoc osobom starszym, dostarczenie posiłków czy szycie maseczek. Nie znaczy to jednak, że tych organizacji nie dotyka szereg problemów związanych z pandemią.

Jednym z podstawowych problemów głogowskich organizacji jest utrata możliwości zaangażowania wolontariuszy do realizacji swoich działań.

Każdy może wesprzeć daną organizację i zaangażować się wolontaryjnie w realizację działań statutowych organizacji.

WOLONTARIAT

  1. Wolontariuszem jest osoba, która świadomie, dobrowolnie angażuje się w działania na rzecz innych osób.
  2. Wolontariusz za swoją pomoc nie pobiera wynagrodzenia.
  3. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku, niezależnie od posiadanego wykształcenia i poglądów.
  4. Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności każda osoba powinna się zastanowić nad tym w jakie działania może się zaangażować np. rozwożenie obiadów, udzielanie bezpłatnych korepetycji czy porad prawnych  oraz ile czasu na te działania może poświecić.
  5. Należy  zbadać lokalne środowisko, sprawdzić w jakich obszarach działają lokalne organizacje. Można to zrobić tu: www.spis.ngo.pl
  6. Rozpoczynając współpracę z organizacją pozarządową jako wolontariusz należy na wstępie poznać zasady tej współpracy tj. zakres prac, sposób ich wykonywania, czas współpracy, odpowiedzialność wolontariusza, warunki rozwiązania porozumienie itp.

(Informacje dotyczące wolontariatu pochodzą z portalu  www.ngo.pl  i www.wolontariat.org.pl)

Zanim zaangażujesz się w jej działania sprawdź:

– czy organizacja pozarządowa działa w obszarze jaki chcesz wesprzeć tj. jakie ma działania, akcje, czy są to działania jednorazowe czy stałe;

– czy wybrana przez Ciebie organizacja potrzebuje wolontariuszy, a jeśli tak to do jakich działań chce ich zaangażować oraz  do  jakiej  grupy  osób  adresuje  swoje działania;

– czy organizacja działa z poszanowaniem przepisów prawa.

Zachęcamy do wspierania  sektora pozarządowego w Głogowie.

Prezydium MRDPP

Tekst: Miejska Rada Działalności i Pożytku Publicznego
Fot.Pixabay