Zaglądamy na tężnię

Zobaczcie jak idą prace przy budowie tężni solankowej
budowa tężni w Glogowie, 24.07.20, MDG

Tak wygląda budowa tężni na os. Kopernika w Parku Słonecznym:

Tężnia solankowa będzie miała trzy metry wysokości i 10 metrów długości. Wykonana zostanie z drewna sosnowego impregnowanego oraz witek brzozowych.

Wizualizacja tężni solankowej Park Słoneczny ul. Keplera Głogów (2)

Zdjęcia są z dziś z godzin południowych.

Tężnia solankowa gotowa będzie w połowie sierpnia.

Inwestycja finansowana z budżetu miasta, jej koszt to około 190 000 zł.

Tężnia solankowa podzielona zostanie na dwa moduły, każdy o długości pięciu metrów. Każdy moduł wyposażony zostanie w zbiornik na solankę o pojemności 500 litrów, pompę o wydajności 3800 l/h oraz 10 halogenów LED oświetlających budowlę, które uruchamiać będzie czujnik zmierzchowy.

Aerozol, który wytwarzany jest z roztworu solanki, dostarcza wielu niezbędnych mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.

Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego działanie z pewnością docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych, ponieważ rozrzedza śluz. Na tego typu problemy skutecznie działa również brom – rozszerza oskrzela, a wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Około 60 minut pobytu przy tężni odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem! 

Korzystanie z tego typu kuracji wskazane jest dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz palaczy.

Tężnia wskazana jest szczególnie dla osób, które mają przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie czy choroby tarczycy.

Z tej formy terapii nie powinny korzystać osoby świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego, z chorobami nowotworowymi, z niewydolnością naczyń wieńcowych serca, a zwłaszcza z niskim ciśnieniem krwi czy nadwrażliwością na jony zawarte w solance.

Zdjęcia: M.Dytwińska-Gawrońska