Historia kościoła św. Klemensa

Kościół został wybudowany dla redemptorystów, którzy kilka lat wcześniej przyjechali do Głogowa
Kosciol_sw_Klemensa_Klasztor_OO_Redempz polska org - zajawka

Kościół wybudowany w 1928 r. dla przybyłych do Głogowa cztery lata wcześniej redemptorystów, wzniesiono w rozbudowującej się południowo-zachodniej części miasta przy ówczesnej Herrndorfer Strasse 10.

Niestety pod koniec drugiej wojny, w 1945 r. w większości spłonął. Ocalała jedynie kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz portal. Jeszcze tego samego roku rozpoczęto odbudowę, która trwała do 1950 r. Wtedy też kościół św. Klemensa stał się kościołem parafialnym.

W latach 1969-1973 odbyła się gruntowna przebudowa świątyni oraz ołtarzy, natomiast w 2001 r. dokonano remontu i modernizacji zakrystii, a następnie renowacji prezbiterium. Najnowsze inwestycje to wymiana organów oraz posadzki na błyszczący, indyjski granit w 2018 r. Pod koniec 2019 r. świątynia wzbogaciła się o ławki z afrykańskiego drewna, które pozyskano ze zlikwidowanego kościoła protestanckiego w niemieckim Essen.

Kościół św. Klemensa charakteryzuje prosta bryła. Od północy posiada dwie wieże z prostymi krzyżami. Nad wejściem stoi figura św. Klemensa. W prezbiterium znajduje się krzyż z figurami Matki Bożej i św. Jana, a po bokach umieszczone są figury aniołów. Nad wejściem do zakrystii wisi obraz z wizerunkiem św. Klemensa, a na łuku tęczowym znajduje się herb redemptorystów. Niesymetryczne nawy boczne są niższe od nawy środkowej. W nawie wschodniej jest ołtarz Bożego Miłosierdzia, a w nawie zachodniej ołtarz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Ponadto wewnątrz są dwa rzędy po cztery kolumny, witraże wykonane z kolorowych kamieni, czy obrazy drogi krzyżowej w nawach bocznych pochodzące z 1957 r. W kaplicy, która ocalała po pożarze umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Nad wejściem do świątyni jest chór i organy.

Foto i źródła: redemptor.pl, TZG, polska-org, A. Najgebauer, W. Najgebauer