Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się na wybory?

W związku z panującą epidemią w kraju, niedzielne wybory prezydenckie odbędą się z zachowaniem szczególnych zasad sanitarnych.
grafika wybory 2020

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Jakie zasady będą w nich obowiązywały?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w lokalu wyborczym, w tym samym czasie, może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych oraz osób zajmujących się dezynfekcją. Takie limity mogą wiązać się z kolejkami przed lokalami. Dlatego należy pamiętać o zakrywania ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego.

Przed wejściem do lokalu wyborczego, w widocznym miejscu, będzie umieszczony płyn do dezynfekcji dla wyborców. Lokal będzie wietrzony przed przystąpieniem komisji do pracy oraz co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną wyposażeni w jednorazowe rękawice, płyn do dezynfekcji, maseczki oraz przyłbice.

Stoły nie będą przykryte materiałem – muszą mieć gładką powierzchnię, łatwą do dezynfekcji.

Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu, będą przemywane płynem do dezynfekcji co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania.

Członek komisji, sprawdzając tożsamość wyborcy, może poprosić o uchylenie maseczki.

Wyborca, który rozpocznie obowiązkową kwarantannę, izolację lub izolację
w warunkach domowych po terminie 23 czerwca, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r. Więcej informacji tutaj.

źródło: wybory.gov.pl, PKW