Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą?

Głogowska policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa związanych z kąpielą, ale również ze stanem epidemii.
DGL News

Policjanci przygotowali sześć zasad i apelują, żeby podczas wypoczynku nad wodą przestrzegać ich oraz kierować się zdrowym rozsądkiem.

Oto sześć podstawowych zasad bezpieczeństwa:

• Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.

• Przypominamy o zachowaniu odpowiednich odległości od innych osób wypoczywających i nie gromadzeniu się w jednym miejscu.

• Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Konieczne jest tu stałe pilnowanie dzieci i przypominanie im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą, ponieważ czasami wystarczy krótka chwila, by doszło do nieszczęścia.

• Korzystając ze sprzętu wodnego należy pamiętać o tym, że taki sprzęt powinien być sprawny i atestowany, a przebywające na nim osoby powinny mieć na sobie specjalne kamizelki. Szczególnie te osoby, które pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

• Nie należy nadużywać alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, a po jego wypiciu pamiętać o tym, że nie powinno się w takim stanie kąpać i korzystać ze sprzętów wodnych. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

• Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na „główkę” do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

źródło: KPP Głogów