Znów można zwiedzać sukiennice

Sukiennice po dwóch miesiącach przerwy ponownie dostępne dla zwiedzających
DGL News

Przypominamy, że sukiennice odkryte zostały w 2010 r. i było to wielkie archeologiczne wydarzenie. Co prawda badacze historii spodziewali się, że w tym miejscu mogą znajdować się relikty dawnej zabudowy handlowej, ale jej skala przerosła ich oczekiwania.

Najstarsze, kamienne mury średniowiecznych sukiennic pochodzą z XIII w., z okresu lokowania miasta na lewym brzegu Odry. W tym miejscu wytyczony został teren o wymiarach 150 na 100 metrów, będący zalążkiem dzisiejszego rynku. Sukiennice powstały tu najwcześniej. Składały się z 22 komór kupieckich, natomiast wyeksponowanych zostało 6. Wielkością dorównywały tym krakowskim. Świadczy to o tym, jak ważnym ośrodkiem w ówczesnych czasach był Głogów.

Interesujący jest fakt, że poszczególne komory były połączone ze sobą korytarzem. Można z lekkim przymrużeniem oka stwierdzić, że był to pierwowzór dzisiejszych galerii handlowych. Oczywiście na przestrzeni wieków sukiennice zmieniały swoje przeznaczenie. Z czasem powstały na nich budynki mieszkalne, a same zaczęły pełnić rolę piwnic. Tak przetrwały do końca II wojny światowej, gdy w 1945 r. miasto zostało zamienione w ruinę.

Zamysłem poprzednich władz Głogowa było postawienie w tym miejscu fontanny. Jednak odkrycie zweryfikowało te plany. Prawdziwą perełką wewnątrz sukiennic jest średniowieczna, brukowana drobnym kamieniem uliczka. Z tego okresu zachowały się również drewniane schodki. Jest też biegnący w kierunku ratusza zamurowany tunel.

Przyjezdni turyści chwalą fakt, że obiekt nie został zasypany czy przykryty szkłem lub pleksą (tak zrobiono w Zielonej Górze). Wieczorem Sukiennice są efektownie podświetlone. Oddanie obiektu do użytku nastąpiło w 2013 r. Sukiennice znajdują się za ratuszem i czynne są od wtorku do piątku w godzinach 9.00-16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11.0018.00

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.